Zakladateľ Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab sa rozhodol, že tento rok bude rokovanie v nezvyčajne rušnom prostredí New Yorku, a nie v idylickom lyžiarskom stredisku v Davose.
Má ísť gesto solidarity s New Yorkom po septembrových teroristických útokoch a po zničení Svetového obchodného centra, v ktorom zahynulo viac ako 4 000 ľudí.
Napriek tomu sa aj do New Yorku chystajú tisíce antiglobalistov.
Polícia je v pohotovosti a k dispozícii sú zásahové jednotky. K zatýkaniu osôb dôjde aj v prípade menšieho porušenia verejného poriadku, nehovoriac o prípadných extrémnych násilných akciách antiglobalistov, ktoré sa majú potierať veľmi razantným spôsobom.
Organizátori však zdôrazňujú, že sa nemení len miesto rokovania, ale aj prístupy k hlavným problémom.
Hlavnou témou je totiž otázka „vodcovstva v nestálom svete“, čo odráža nielen pocit neistoty po teroristických útokoch, ale aj prudké zhoršenie stavu svetovej ekonomiky.
Delegáti budú s najväčšou pravdepodobnosťou konfrontovaní s dvoma vzájomne sa doplňujúcimi, no zároveň súperiacimi myšlienkami. Na jednej strane je „vojna proti teroru“, ktorá priniesla svetu čiastočnú úľavu, ale iba čiastočný pocit bezpečnosti. Boj proti terorizmu však akcentuje aj požiadavku zmenšenia rozdielov medzi bohatými a chudobnými krajinami.
Na druhej strane je zlý stav ekonomiky a neľahké hľadanie odpovede na otázku, ako bude možné čo najefektívnejšie vyviesť krajiny a firmy z terajšieho zlého ekonomického štádia.
Nikto z vplyvných účastníkov Svetového ekonomického fóra nechce, aby sa jeho meno spájalo s príčinami medzinárodných ekonomických nerovností, respektíve s nedostatočnou pomocou chudobným krajinám.
Prezident Svetovej banky James Wolfensohn zdôraznil, že je nevyhnutné, aby sa pomoc chudobným krajinám „masívne rozšírila“. Pred troma mesiacmi spoločne s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom a britským ministrom financií Gordonom Brownom žiadali, aby sa objem ročnej pomoci zdvojnásobil z terajšej „úbohej“ úrovne na minimálne 100 miliárd dolárov.
Americký Kongres a Biely dom však túto myšlienku blokovali.
Vydávať viac peňazí na tento účel nie je len vecou morálky, ale je aj vo vlastnom špecifickom záujme bohatých krajín, pretože je zároveň určitou poistkou proti terorizmu v budúcnosti, uviedol Wolfensohn pre International Herald Tribune.
Kofi Annan prednesie v pondelok prejav, v ktorom má údajne podčiarknuť, že ten, kto ignoruje globálnu chudobu, vyvoláva riziká pre seba samého…