ČLÁNOK




M. Hurajová o podozreniach z manipulácie
31. januára 2002

V decembri minulé roku spoločnosť Invest Brokers podala sťažnosť na Burzu cenných papierov, ktorá sa týkala podozrenia z manipulácie s cenami na kótovanom trhu. Finančné noviny oslovili šéfku Burzy cenných papierov v Bratislava Máriu Hurajovú.

Aké možnosti má predstavenstvo, alebo manažment BCPB pri podozrení z manipulácie ceny?
Nestačí len podozrenie, podľa § 24 Zákona o burze „Burza je oprávnená pozastaviť obchodovanie s cenným papierom na trhu, ktorý organizuje ak zistila manipuláciu kurzov tohto papiera. Do pravidiel máme túto možnosť prenesenú nasledovne: Článok 21, odsek 21.2 „Burza je oprávnená pozastaviť obchodovanie s CP ak má dôvodné podozrenie, alebo zistí manipuláciu kurzu CP“.

Pokiaľ ide o text pravidiel, na iných miestach je povedané, čo sa rozumie ako manipulácia.

Ako definujú zákony, interné predpisy burzy manipuláciu?
Zákon definuje manipuláciu nasledovne v § 19 (2): “ Účastníci burzového obchodu nesmú uzatvárať burzové obchody zamerané na poškodenie tretích osôb, najmä burzové obchody, ktorých účelom je dosiahnutie kurzu cenného papiera, ktorý nezodpovedá aktuálnemu dopytu a ponuke pri tomto cennom papieri (ďalej len „manipulácia kurzu cenného papiera“).“ Zákon ďalej nedefinuje, čo je aktuálny dopyt a ponuka. Je to definované len v pravidlách obchodovania BCPB Článok 25 odsek 25.1. nasledovne: „Aktuálnou ponukou a dopytom CP sa rozumie súhrn prejavov vôle účastníkov trhu kúpiť či predať tieto cenné papiere, uskutočnených u všetkých organizátorov verejného trhu, ktoré sú alebo môžu byť v rozhodnom čase účastníkom trhu známe“.

Aktuálnu ponuku a dopyt a rozhodný čas pre prípad skúmania stanovuje burza. (V praxi to znamená, že sa tým zaoberáme na Výbore pre obchodovanie a berieme do úvahy aj stanovisko členov Výboru). Pravidlá ďalej definujú, čo je manipulácia (článok 25, odsek 25.4.): Manipuláciou kurzu je uzatváranie burzových obchodov, ktorých účelom je dosiahnutie kurzu CP, ktorý nezodpovedá aktuálnemu dopytu a ponuke pri tomto CP“

Je možné dokázať manipuláciu na slovenskom kapitálovom trhu?
Čím menej je trh likvidný, tým sú výkyvy v cenách akcií častejšie a tým ťažšie sa dokazuje vedomé znižovanie ceny, resp. jej manipulácia.

Ak je na zázname o burzových obchodoch čas po 14.00 čo to znamená?
Ak je na zázname o burzových obchodoch čas po 14,00 hod znamená to, že systém pridelil k tomuto obchody ten čas, v ktorom sa ukončil proces párovania objednávok v obchodnom systéme.

Zadávanie pokynov a ich párovanie by mal centrálny algoritmus umožniť do 14. 00. Sú vôbec tieto obchody platné?
Zadávanie pokynov centrálny počítač skutočne umožňuje len do 14,00 hod. Presne o 14,00 hod. systém automaticky vypne možnosť zadávať akýkoľvek pokyn do obchodného systému. Párovanie je proces, ktorý začína v okamihu zadania príkazu, čiže tiež pred 14,00 hod. Párovanie jedného obchodu je ukončené v priebehu 3-4 sekúnd. Ak je v systéme veľa objednávok a pár sekúnd pred ukončením obchodovania, ale stále v rámci času, do ktorého je možné zadávať pokyny (čiže do 14,00 hod.), zadá člen pokyn, ktorým je možné tieto objednávky uspokojiť, začne sa proces párovania. Párovanie síce začne ešte pred 14,00 ale samotný proces sa z technologických dôvodov môže ukončiť aj niekoľko minút po 14,00. hod. Burza nemôže prerušiť tento proces, lebo by sa nespracovali pokyny člena, ktoré boli v súlade s časovým harmonogramom korektne do systému zadané.

Môžu ovplyvniť obchody so záznamom po 14. 00 vytvorenie cenového pásma?
Preto burza považuje tieto obchody za platné a kurzy z nich sú zohľadnené pri výpočte prípustného cenového pásma.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS