Ministerka financií Brigita Schmögnerová zložila funkciu a prezident SR Rudolf Schuster odovzdal poverovacie listiny Františkovi Hajnovičovi, ktorého tým menoval do funkcie.
Schmögnerová poďakovala za spoluprácu a vyjadrila presvedčenie, že ministerstvo odovzdáva do dobrých rúk. Nový minister poďakoval za dôveru. „Vo svojej práci chcem nadviazať na to čo vykonala moja predchodkyňa. Budem sa snažiť o stabilitu verejných financií a pokračovať v reformách,“ povedal novovymenovaný minister.
Prezident hovoril o tom, že po voľbách nebolo veľa tých, ktorí by chceli prevziať túto funkciu. Poznamenal, že Schmögnerová v tejto funkcii preukázala v tejto funkcii veľa schopností.
Hajnovič pred nástupom do funkcie hovoril, že bude klásť dôraz na reštrukturalizáciu podnikovej sféry čím nadviaže na ozdravenie bankového sektora.
Na otázku Finančných novín aké kroky v tejto oblasti pripravuje a aké stimuly chce využiť Hajnovič povedal: „Je to zámer, ktorého súčasťou je využiť to, že mojej predchodkyni sa podarilo urobiť obrovský kus práce v reštrukturalizácii bánk, ktoré sú v súčasnosti schopné a aj pripravené začať plniť v ekonomiky tie úlohy, ktoré majú.“ Úloha štátu v oblasti ozdravenia podnikovej sféry je však obmedzená, dodal na Hajnovič.
F. Hajnovič pôsobil do svojho vymenovania za ministra ako vedúci oddelenia Národohospodárskych a menových štúdií Národnej banky Slovenska (NBS). Ťažisko jeho práce spočívalo v príprave analýz a podkladov súvisiacich so smerovaním Slovenska do Európskej únie a Európskej menovej únie. Hajnovič je členom SDĽ od jej vzniku. Niekoľko rokov pracuje v Národohospodárskej poradnej komisii Republikového výboru SDĽ.
Hajnovič sa narodil 5. júla 1949. Vysokoškolské štúdium na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe ukončil v roku 1972. Po jej absolvovaní zložil rigoróznu skúšku z ekonometrie na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení vysokoškolského štúdia pracoval viac ako dvadsať rokov do roku 1994 v oblasti makroekonomických analýz a prognóz na Inštitúte štatistiky a informatiky Infostat. V profesionálnej kariére potom nasledovala jeho pozícia v NBS.
Od roku 1985 sa zúčastnil viacerých medzinárodných stáží a školení v zahraničí, medzi ktorými dominuje 10-týždňová stáž v Medzinárodnom menovom fonde v roku 1995 a trojmesačná skúsenosť, ktorú získal na hamburskej univerzite v oblasti makroekonomického modelovania a prognózovania. Ďalšie zahraničné skúsenosti získal na univerzite v Bonne, v Inštitúte pre urbanistiku vo Washingtone, britskej centrálnej banke Bank of England, Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a nemeckej Bundesbanke.
Počas svojej kariéry sa stal autorom viacerých výskumných štúdií, v ktorých sa sústredil na oblasti makroekonomiky so zameraním na Slovensko a jeho prístupový proces do Európskej únie. Patrí medzi ne menová stratégia a konvergencia SR v súvislosti so začlenením do európskych štruktúr a mnohé analýzy a odhady zamerané na skúmanie národohospodárskych veličín ako inflácia a spotrebiteľské výdavky, analýzy podnikateľského prostredia a trendy v oblasti fiškálneho a monetárneho vývoja SR.