ČLÁNOK




Podnikateľské prostredie sa v poslednom štvrťroku 2001 veľmi nezmenilo
28. januára 2002

Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku v štvrtom štvrťroku 2001 stagnovala. Svedčí o tom aktuálna, v poradí druhá hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorú na základe podkladov od respondentov z radov podnikateľov zverejnila Podnikateľská aliancia Slovenska – stála konferencia CPHR o zlepšovaní podnikateľského prostredia (PAS). Index dosiahol ku koncu posledného štvrťroka roku 2001 hodnotu 102,72 bodu, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom iba mierne zvýšenie o 0,69 percentuálneho bodu. Od spustenia indexu IPP v júli 2001 teda PAS zaznamenala len veľmi opatrný trend zlepšovania v podnikateľskom prostredí.

V prípade právneho a regulačného rámca došlo k miernemu zníženiu hodnotenia tejto kategórie. Zapríčinené to bolo hlavne negatívnym vnímaním zmien v oblasti obchodnej a pracovnoprávnej legislatívy (-1,3%; súvisí to s rozpútaním diskusie ohľadom nového Zákonníka práce), ale najmä zrozumiteľnosti, použiteľnosti a stálosti právnych predpisov (-2,6%). Naopak, podľa podnikateľov sa zlepšila legislatíva upravujúca dane, odvody, poplatky a investície (+1,3%), čo možno pripísať prijatiu novely Zákona o dani z príjmov, ktorá nielenže znížila celkové daňové zaťaženie, ale aj zlepšila podmienky odpisovania majetku a vytvorila tak lepšie predpoklady na investovanie. Takisto regulácia cezhraničného obchodu zaznamenala zlepšenie (+1,3%), čo sa s veľkou pravdepodobnosťou spája s návrhom nového systému udeľovania dovozných a vývozných licencií.

Čo sa týka vplyvu ostatných vonkajších faktorov na podniky, v tejto kategórií došlo v porovnaní s tretím štvrťrokom k miernemu zlepšeniu. Najvýraznejšiu zásluhu na tom mala stabilita výmenného kurzu SKK (+3,3%) a cenová stabilita (+2,1%), do významnej miery zabezpečovaná súčinnosťou Národnej banky Slovenska a Ministerstva financií SR v hospodárskej oblasti. Najvýraznejší pokles naproti tomu zaznamenali položky úroveň byrokracie, korupcie na úradoch (-2,2%) a efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci (-1,7%), čo môže súvisieť okrem iného s chaotickou realizáciou reformy verejnej správy. Svedčí to tiež o neubúdajúcich administratívnych prekážkach a o nedobrom hospodárení s prostriedkami daňovníkov.

Najvýraznejšie zmeny v kategórii sledujúcej vplyvy samých podnikov na podnikateľské prostredie zaznamenali položky výkonnosť, produktivita a ziskovosť (+5,4%), podpora miestneho regiónu, dobročinnosť (+4,5%), a to najmä v súvislosti s posilnením marketingu a predaja v predvianočnom období, rovnako však aj napĺňanie vízie a zámerov podniku (+4,2%). Ani jedna položka v tejto kategórii nezaznamenala medzikvartálny pokles, pričom iba vzťahy s obchodnými partnermi ostali podľa vyjadrení podnikateľov nezmenené.

Podnikateľov trápi hlavne legislatíva a byrokracia

Vývoj v poslednom polroku ukazuje, že dlhodobo najlepšie hodnotenou položkou v kategórii externých vplyvov je stálosť a predvídateľnosť výmenného kurzu koruny (čiastkový index sa za druhý polrok 2001 zvýšil o 7,9 % na terajších 107,9 bodu), nasledovaná cenovou stabilitou (106,6). Rast v oboch štvrťrokoch zaznamenal tiež prístup k finančným zdrojom (105,1), rovnako však aj legislatíva upravujúca dane, odvody, poplatky a investície (103,3), ktorá je najlepšie hodnotenou položkou spomedzi položiek právneho a regulačného rámca. V rámci tejto kategórie je dobre hodnotenou aj trhová regulácia a legislatíva upravujúca hospodársku súťaž (102,1), a po miernom poklese v treťom štvrťroku zaznamenala výraznejší rast regulácia cezhraničného obchodu. Naopak pokles po predchádzajúcom raste vykázali funkčnosť politického systému v štáte a obchodná a pracovnoprávna legislatíva.

Najnižšiu absolútnu hodnotu spomedzi položiek indexu IPP v súčasnosti dosahuje zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov (v priebehu druhého polroka minulého roka poklesla o 3,3 % na 96,7 bodu), nasledovaná úrovňou byrokracie a korupcie na úradoch (98,0) a vymáhateľnosťou práva, funkčnosťou súdnictva (98,3). Kým v prípade položiek právneho a regulačného rámca išlo o stabilný pokles v oboch sledovaných štvrťrokoch, úroveň byrokracie a korupcie sa výraznejšie znížila až v poslednom štvrťroku 2001 po tom, čo v treťom kvartáli došlo k jej miernemu zlepšeniu. Rovnako reagovala aj položka efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci, ktorá v súčasnosti dosahuje úroveň 99,3 bodu.

Celkovo sa dá konštatovať, že podnikatelia na jednej strane vítajú stabilitu makroekonomického a trhového prostredia, na druhej strane sú však nespokojní s vývojom v oblasti štátnej správy (bujnejúca byrokracia, korupcia) a efektívnosti vynakladania verejných prostriedkov. Medzery takisto vidia v oblasti prijímania legislatívy a jej uplatňovania v praxi. Predpokladom ďalšieho rozvoja kvality podnikateľského prostredia budú teda predovšetkým zmeny smerujúce k zníženiu administratívnej náročnosti a zvýšeniu flexibility vybavovania podaní pri realizácií úkonov spojených s podnikaním, a s nimi spojené vytváranie predpokladov pre zníženie úrovne byrokracie a korupcie. Dôležité bude tiež prijať opatrenia na zabezpečenie lepšej vymáhateľnosti práva a uplatňovanie legislatívy v praxi, ako aj sprehľadnenie a zefektívnenie správy štátnych finančných tokov prúdiacich do ekonomiky.

PAS vznikla v novembri 2001. Jej zakladateľmi sú Centrum pre hospodársky rozvoj (CPHR) a Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. PAS sa hlási princípom etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti v podnikaní. Chce sa pričiniť o skvalitnenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Aliancia združuje podniky pôsobiace na Slovensku, ktoré ročne dosahujú tržby na úrovni 130 mld. Sk a zamestnávajú približne 40-tisíc pracovníkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS