ČLÁNOK




Ponaučenie z krachu americkej spoločnosti Enron
22. januára 2002

Predčasné úmrtie firmy Enron vyvolal šokujúce efekty. Kongres a Ministerstvo spravodlivosti USA vyšetrujú, investori a bankári počítajú straty, novinári robia závery. Podľa názoru reportérov The Wall Street Journal, ktorí vyprovokovali kolaps firmy publikáciou o pochybnom účtovníctve, z tohto prípadu sa dá zobrať si šesť dôležitých ponaučení.

1. Ak by spoločnosť ručila akýmikoľvek kontaktmi medzi politickými špičkami, v ťažkých časoch to nepomáha. Ani jedna americká spoločnosť nepomohla súčasnému americkému prezidentovi tak, ako Enron. Vedenie spoločnosti vytvorili najväčší fond na podporu Busha a priamu mu venovali 623 000 USD. Vedenie Enron mu osobne venovalo na inauguráciu ďalších 200 000 USD. Keď sa Enron dostal do problémov, administrácia Busha prakticky nič neurobila preto, aby pomohla spoločnosti. Popri iných pochybných investíciách Enron, 2,4 mil. USD vložených do volebnej kampane Busha sa absolútne minuli účinkom. Začiatkom roku 2001 keď vláda vytvárala energetickú koncepciu sa neradila s nikým iným ako s vedením Enron. Firme sa podarilo obsadiť dôležité miesta vo Federálnej komisii pre riadenie energetiky zástancami liberalizácie obchodovania v odvetví.

2. Sektor finančných konzultácií a audítorských služieb je nevyhnutné rýchlo reformovať. Krach Enron je len jedným z ohniviek v reťazi chýb audítorov „veľkej päťky“. Tieto firmy nie raz schvaľovali finančné projekty, ktoré viedli k bankrotu. Je zaujímavé, že audítorské firmy často dostávajú asi polovicu príjmov, ktorá sa netýka auditu, ale konzultačných služieb. Spoločnosť Andersen, ktorá súčasne robila audítorskú správu a projekt optimalizácie podnikania Enron neupozornila ako firma nadhodnocuje zisky a skrýva veľké pôžičky. Analogické hriechy spáchali aj iní audítori. Sanitní audítori priznali nevyhnutnosť revízie ich praktických postupov dozoru nad dodržiavaním zákonov.

3. Firmy, ktoré príliš zvyšujú podiel vlastných akcií v dôchodkových programoch vlastných zamestnancov vystavujú zamestnancov ohrozeniu. Dôchodkové úspory zamestnancov Enron, ktoré boli vo forme akcií sa spolu s nimi vyparili. Podobné prípady sa stávali aj skôr, napríklad v spoločnostiach Morrison Knudsen, Rite Aid a McKesson. Dlhé obdobie nadvlády býkov na trhu znížili riziká tohto prístupu k dôchodkovým úsporám. Momentálne kongresmani posudzujú zníženie podielu akcií zamestnávateľa v dôchodkových úsporách zamestnancov na 10 – 20 %.

4. Koncepcia spoločnosti bez tela, ktorá funguje v súlade s „novým ekonomickým modelom“, zostala len koncepciou. Predpokladalo sa, že spoločnosť môže žiť bez ťažkopádnej infraštruktúry a riadiť sa len tokmi informácií. V priebehu posledných piatich rokov firma Enron aktívne presadzovala koncepciu „firmy bez tela“, zbavovala sa „železa“ a investovala do obchodu a internetových technológií. Príliš veľká expanzia obchodných oddelení sa stala jednou z príčin pádu spoločnosti. Ich dlhy, ktoré presahovali stovky miliónov amerických dolárov neboli zohľadnené v účtovnej bilancii.

5. Dôvera nie je dobrým základom pre veľký biznis. Obchodné operácie, ktoré zabezpečovali veľký podiel zisku boli zabezpečené najmä na dôvere. Keď sa v októbri minulého roku už nedali skryť problémy, spoločnosť odpísala 3 mld. USD bankových úverov. Rating klesol a bývalí partneri nechceli svoje meno spájať s neúspešným gigantom.

6. Banky musia oddeliť úvery od invetsovania. Citigroup a J. P. Morgan Chase často mixovali tieto dva druhy činnosti bánk. V dôsledku toho každý z nich môže v súčasnosti stratiť niekoľko stoviek miliónov amerických dolárov. V roku 1999 Kongres odmietol projekt zákona, ktorého podstatou bolo oddelenia bankových úverov od invetsičného bankovníctva. Potreba tohto zákona po krachu firmy Enron je očividná.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS