ČLÁNOK


,

Minister Magvaši chce akcie SPP použiť na dôchodkovú reformu
21. januára 2002

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny chce aby sa 24 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu previedlo na Sociálnu poisťovňu a využili sa v reforme dôchodkového zabezpečenia v druhom pilieri, ktorý je postavený na kapitalizácii osobných úspor poistencov. Uviedol to v relácii Slovenskej televízie o päť minút dvanásť, pričom tlmočil názor SDĽ.

„Tí, ktorí rozprávajú o päťdesiatich piatich, alebo šesťdesiatich miliardách korún nevedia na čom je postavený a ako funguje druhý kapitalizačný pilier, na akú funkciu majú byť tieto peniaze, alebo tieto aktíva použité. Tieto aktíva môžu byť v peniazoch, alebo v akciách. Preto, aby sme vyriešili problém nábehu kapitalizačného piliera, treba hovoriť o postupnom riešení. Postupne platby pôjdu na financovanie prvého a druhého piliera. V dôsledku demografických problémov, ktoré sú medzi rokmi 2006 až 2008 potrebujeme vykryť určitý nedostatok finančných prostriedkov. Keď dostanem 55 – 60 mld. Sk, v ten moment z hľadiska inflácie v čase strácajú hodnotu. Môžeme kúpiť štátne dlhopisy, ktoré vyrovnajú infláciu. Môžem kúpiť akcie, ale v súčasnosti na slovenskom trhu nie sú akcie. Musíme ich kupovať v zahraničí. Kúpa akcií v zahraničí znamená transakčné náklady. Tie by predstavovalo 2,4 – 4 mld. Sk,“ tvrdí Magvaši.

Podľa ministra práce sociálnych vecí a rodiny sú akcie Slovenské plynárenského priemyslu vysoko bonitnými akciami. Po napojení sa Slovenského plynárenského priemyslu na plynovod z regiónu Jamal sa ich hodnota môže zdvojnásobiť. Magvaši tvrdí, že je lepšie nakúpiť akcie slovenské podniku ako zahraničných firiem. V dôchodkovej reforme podľa neho nie je zaujímavý dividendový výnos spoločností, ale rast hodnoty spoločnosti a teda hodnoty jej akcií. Minister uviedol, že v Kanade ministerstvu jednoznačne opdorúčali, že pre rozbehovú fázu nie sú potrebné peniaze, ale bonitné akcie.

SDKÚ odmieta snahu SDĽ použiť 24 % akcií SPP na vybudovanie nového dôchodkového systému a naďalej podporuje vládny zámer sprivatizovať celý 49 % objem akcií. „Je to nereálne a ťažko zrealizovateľné,“ uviedla podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková. Privatizácia SPP podľa nej musí prebehnúť tak, ako bola pripravená, v opačnom prípade sa nezrealizuje. Pri zrušení prebiehajúceho tendra by musel vyhlásiť nový tender, v ktorom by štát ponúkol investorom iba 25 % akcií podniku, čo by mohlo ohroziť spustenie dôchodkovej reformy.

Podpredseda HZDS Jozef Kalman sa vyjadril, že strana bude snahu SDĽ podporovať. „Budeme podporovať také opatrenia, ktoré zabezpečia čo najefektívnejšie využitie prostriedkov z privatizácie,“ vyhlásil v relácií STV O päť minút dvanásť Jozef Kalman.

Zákon o sociálnom poistení, zavádzajúci reformu dôchodkového systému, by sa mal podľa ministra Magvašiho objaviť budúci týždeň na rokovaní legislatívnej rady vlády. Zároveň predpokladá, že parlament sa zákonom začne zaoberať koncom februára.

Návrh na zmenu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pokladá vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš za nezmyselný a nerealizovateľný, ako aj nekompetentný. Ako Ivan Mikloš uviedol v nedeľu na mimoriadnej tlačovej besede, spôsob privatizácie, ktorý vláda realizuje viac ako rok a pol, sa v súčasnosti nachádza vo svojej záverečnej fáze a bolo by komplikované ho meniť.

Meniť privatizačný proces, v ktorom sú zainteresované silné svetové firmy by bolo podľa I. Mikloša zo strany Slovenska prejavom nezodpovednosti. Privatizácia SPP by podľa neho nebola dôležitá len z hľadiska finančného zisku, ale najmä v oblasti rozvoja tohto podniku. Získaním silného investora by do podniku vložil investície a efektívne by ho riadil. Navrhnutá zmena, ktorá by investorom miesto pôvodných 49 % akcii SPP poskytla 24 %, by podľa I. Mikloša znamenala úplne inú ponuku pre skôr finančný a nie strategický typ investorov. Podľa vicepremiéra by táto zmena bola problematická aj z dôvodu, že firmy so záujmom o kúpu 49-percentného balíka akcií SPP v podniku súčasnosti vykonávajú due dilligence. „Meniť ho tak, ako navrhuje Strana demokratickej ľavice (SDĽ) by znamenalo zastaviť a zrušiť tento proces,“ konštatoval I. Mikloš.

Podpredseda vlády v otázke privatizácie SPP nevidí dôvod uskutočňovať nový tender, čo podľa neho vie aj SDĽ. I. Mikloš návrh na zmenu privatizácie vníma skôr ako „politický ťah“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS