Nemecká spoločnosť RWE Plus predloží 25. januára ponuky na kúpu minoritných podielov vo všetkých troch slovenských regionálnych distribútoroch elektrickej energie. „Slovensko považujeme za významnú krajinou. V prípade nášho vstupu prinesieme podnikom predpoklady uspieť a prežiť na liberalizovanom trhu,“ povedal na štvrtkovom stretnutí s novinármi Klaus Bussfeld, člen predstavenstva RWE Plus, zodpovedný za zahraničné aktivity.
Slovensko predáva 49-percentné podiely v troch regionálnych distribútoroch, akciových spoločnostiach Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE).
RWE Plus nemá podľa Bussfelda medzi slovenskými rozvodnými podnikmi žiadneho favorita. „Záujem máme uspieť v privatizácii hociktorého z nich,“ povedal Bussfeld a dodal, že RWE Plus ponúkne dobrú kúpnu cenu, nie však premrštenú, pretože skúsenosti zo sveta hovoria, že investor, ktorý vložil do kúpy príliš veľa peňazí, sa ich snažil získať späť, čo zapríčinilo problémy podniku. „RWE Plus však má záujem o dlhodobé partnerstvo,“ zdôraznil.
RWE Plus dosiahla v obchodnom roku 2000/2001 výnosy z odbytu v objeme zhruba 12 mld. EUR. V sledovanom období dodala takmer 200 mld. KWh elektrickej energie pre 8,9 mil. zákazníkov. Zamestnáva približne 18 tis. osôb. RWE Plus je súčasťou nemeckého energetického koncernu RWE, ktorý v 120 krajinách celého sveta zamestnáva 170 tis. ľudí.
V obchodnom roku 2000/2001 dosiahol RWE zisk 4 mld. EUR pri odbyte 255 mld. KWh energie a obrate 62,9 mld. EUR. Po vstupe do podnikov vo východnom Nemecku začiatkom 90-tych rokov je v súčasnosti RWE účastinárom v podnikoch zásobovania elektrickou energiou v Maďarsku.
V decembri minulého roka sa stal koncern RWE víťazom tendra na predaj českej spoločnosti Transgas a ôsmich regionálnych distribútorov zemného plynu, za ktoré zaplatí 4,1 mld. EUR. Na Slovensku kontroluje RWE minoritný kontrolný podiel v spoločnosti Nafta Gbely.
Svoju angažovanosť na Slovensku plánuje spoločnosť nezávisle od angažovanosti v okolitých štátoch. Rozvoj energetiky a energetickej infraštruktúry považuje Bussfeld za dôležitý aj pre vstup ďalších potenciálnych investícií na Slovensko.
Hoci po začiatku liberalizácie trhu v Nemecku došlo k výraznému poklesu cien, treba sa podľa Bussfelda vyhnúť paralelám, pretože vývoj v každom štáte je osobitný. Vzhľadom na to, že slovenské rozvodné podniky, nemajú vlastných výrobcov energie, plánuje RWE Plus v prípade úspešného vstupu zabezpečiť zdroje prednostne od domácich výrobcov alebo prostredníctvom svojej sesterskej spoločnosti RWE Trading. Tá je nákupcom energie pre RWE. V súčasnosti obsahuje výrobná štruktúra výrobcov elektriny združených v spoločnosti RWE Power 50 % výroby hnedého uhlia, 15 % jadrovej energie, 3 % obnoviteľných zdrojov a zvyšok čierne uhlie a zemný plyn.
Záujem o 49-percentné podiely vo všetkých troch slovenských regionálnych distribútoroch elektrickej energie doteraz potvrdili okrem nemeckej firmy RWE Plus aj česká spoločnosť ČEZ a belgická skupina Electrabel. Záujem prejavili aj nemecký koncern E.ON Energie a francúzska spoločnosť Electricité de France (EDF), tieto firmy však nespresnili, o podiel ktorého podniku majú záujem. Rakúska spoločnosť EVN spoločne s Wien Energie deklarovala záujem zúčastniť sa privatizačného procesu, EVN však chce získať podiel pravdepodobne iba v jednej spoločnosti, nakoľko slovenská strana neplánuje predať všetky tri spoločnosti jednému záujemcovi. Iná nemecká skupina Energie Baden-Württemberg AG a česká spoločnosť Severomoravská energetika, a.s. sa chcú uchádzať o Západoslovenskú energetiku. Slovenské vláda plánuje uzavrieť privatizáciu rozvodných podnikov do polovice tohto roka.