ČLÁNOK




Minister financií USA Paul O´Neill uviedol, že perspektívy amerického hospodárstva sú pozitívne
17. januára 2002

Paul O´Neill sa pri hodnotení terajšieho štádia americkej ekonomiky zrejme rozchádza s predsedom Federal Reserve Alanom Greenspanom, ktorý tvrdí, že hospodárstvo USA čelí „signifikantným rizikám“.

Minister financií O´Neill v rámci vystúpenia na pôde Národnej federácie maloobchodných predajcov – NRF uviedol, že výhľad ekonomiky je pozitívny.

Najnovšie dáta sú zmiešané, no dopĺňanie zásob v podnikateľskom sektore spojené so zvýšenými firemnými investíciami môže podnieť výraznejší ekonomický rast už v priebehu budúcich mesiacov, uviedol doslova O´Neill, pričom výraznejšie rastové parametre možno očakávať ku koncu roka 2002.

Sektor maloobchodného predaja dostal značne silný impulz, pretože podľa štatistických údajov Ministerstva obchodu USA sa v ňom počas decembra zaznamenala vyššia aktivita v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami.
Počas celého roka 2001 sa zvýšil maloobchodný predaj o 3,4%, čo je významnejšie o to viac, že údaje o objeme maloobchodného predaja vždy indikujú celkovú ekonomickú prosperitu v USA, kde sa výdavky spotrebiteľov až dvoma tretinami podieľajú na ekonomických aktivitách.

Spomínané pozitívne výsledky v maloobchodnom sektore spôsobili, že po šesťdňovom poklese kľúčového akciového indexu Dow Jones Industrial Average došlo včera k jeho posilneniu o 0,34% na celkovú hodnotu 9 924, 29 bodu.
Ceny akcií do dostali pod sústavný tlak ešte v piatok, kedy šéf centrálnej banky Greenspan deklaroval už spomínané varovanie o „signifikantných rizikách“, ktorým čelí americká ekonomika.
Časť analytikov tvrdí, že dáta o maloobchodnom predaji by mohli rozptýliť aspoň časť pesimistických nálad.
Greenspanovo hodnotenie sa stále opiera o slabosť amerického hospodárstva, avšak údaje Ministerstva obchodu USA stavajú závery šéfa Fedu pod otáznik, konštatuje sa v štúdii Northern Trust.

Toto vyjadrenie je však iba relatívne.

Maloobchodný predaj síce vzrástol v roku 2001 o 3,4%, avšak v roku 2000 bol tento nárast takmer dvojnásobný a podľa Ministerstva obchodu dosiahol 7,6%.
To vedie druhú časť analytikov k pesimistickejším úvahám. Táto slabosť sa s najväčšou pravdepodobnosťou premietne aj do roku 2002, reaguje vo svojej štúdii Dresdner Kleinwort Benson.

Tempo americkej ekonomiky sa začalo spomaľovať v roku 2000, v marci 2001 vstúpilo hospodárstvo USA oficiálne do recesie a Federálny rezervný systém sa agresívnym znižovaním úrokových sadzieb snažil stimulovať spotrebiteľské výdavky.
Do tejto chvíle však nie sú k dispozícii výraznejšie signály, ktoré by naznačovali aj ozdravenie firiem a korporácií.
Viacerí americkí predstavitelia sa obávajú, že rast nezamestnanosti utlmí spotrebiteľské výdavky, teda hlavný faktor rastu, ak sa podstatne nezlepší klíma v podnikateľskom sektore.
Fed bude rokovať o ďalšom znížení základnej úrokovej sadzby 30. januára.

Na druhej strane však treba vidieť povzbudzujúce dáta o maloobchodnom predaji zo začiatku januára 2002.
Podľa Instinet Research sa predaj v týždni do 12. januára zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 1,9% a separátne týždenné prehľady Bank of Mitsubishi-Tokyo a UBS Warburg v rámci monitorovania trhu hovoria dokonca o náraste na hladine 2,3%.

Tento vývoj by mohol kompenzovať novembrový „šok“, kedy došlo k prepadu maloobchodného predaja až o 3%, čo vyvolala skutočnosť, že sa skončili jednorázové masívne výpredaje s cieľom prilákať kupujúcich do veľkých obchodných centier po teroristických útokoch na Spojené štáty.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS