Česká a maďarská centrálna banka získala minulý týždeň vyššiu dôveryhodnosť, pretože obidvom sa podarilo splniť inflačné ciele pre koniec roku 2001. Slovensko skončilo tesne pod cieľovým intervalom, poľská inflácia klesla hlboko pod referenčnú hladinu centrálnej banky.
Čistá inflácia v ČR, stanovená s vylúčením výkyvov spôsobených dereguláciou cien a zmenami daňových sadzieb, minulý mesiac stagnovala na hodnote 2,4 %, v dolnej hranici cieľového rozpätia 2 až 4 %. Analytici predpokladajú, že ČR nebude mať v tomto roku vážnejšie problémy s infláciou, jej hodnoty by v júli dokonca mohli klesnúť pod spodnú hodnotu cieľového intervalu.
Maďarská inflácia v decembri klesla na minimum postkomunistickej éry, približne 6,8 %. Táto hodnota približne zodpovedá stredu cieľového intervalu, ktorý maďarská centrálna banka stanovila na 6 až 8 %. V Maďarsku inflácia kulminovala v júli, odvtedy ju tlačia nadol prevažne klesajúce ceny potravín. Podľa analytikov by tento trend mal pokračovať až do polovice tohto roku, s opätovným nárastom v druhej polovici 2002.
Slovenská inflácia sa v minulom roku vyvíjala podobne ako v ČR a Maďarsku, inflačné tlaky z prvej polovice ťahané potravinami a ropou v druhom polroku oslabili. Decembrová jadrová inflácia medziročne klesla na 3,2 %, pod cieľové rozpätie centrálnej banky stanovené na 3,6 až 5,3 %. „V tomto roku bude inflácia pravdepodobne naďalej ustupovať, hlavne v prvej polovici roku,“ uvádza vo svojej správe JP Morgan. Jadrová inflácia by sa tak mala nejaký čas držať pod cieľovým koridorom 3,2 až 4,7 %.
Poľské spotrebiteľské ceny v decembri stagnovali a medziročná inflácia sa držala na hodnote 3,6 %, najnižšej hodnote od pádu komunizmu. Inflácia klesla nielen hlboko pod 6 až 8-percentné cieľové minuloročné rozpätie, ale aj pod 4 až 6 % stanovených na tento rok. Podľa analytikov by mal byť rast cien v Poľsku aj naďalej len veľmi pozvoľný, a to medziročne okolo 4 percent.