Dojem o celkovej nálade na trhu, ktorý sa dá získať pri čítaní správ sa odráža v úspešnom začiatku akciových trhov počas prvých dní tohto roku. Všeobecný konsenzus je jasný. Americká ekonomika ožije – najneskôr v druhom polroku tohto roku. Oživenie bude viac alebo menej prudké, určite však bude. Prvý kvartál bude ešte zlý, hlavne čo sa týka vývoja ziskovosti spoločností, napriek tomu by indexy výrazne klesať nemohli. Naopak celoročný výkon širokého trhu by mal byť bezpečne nad 10% a technológie by pri relatívne rozumnom a umiernenom raste mohli v tomto roku urobiť pár desiatok percent. Napriek oživeniu ekonomiky by inflácia mohla zostať mierna a možno i FED sa nebude ponáhľať z opätovným zvyšovaním sadzieb. Každopádne dni dlhopisových ziskov sa končia a zdroje treba opäť smerovať na akciové trhy. Tí konzervatívnejší by mohli zvýšiť podiel akcií na portfóliu povedzme z nuly na tridsať až päťdesiat percent umiestnených na širokom trhu, tí agresívnejší asi presiahnu sedemdesiatpercentnú hranicu a budú skôr uvažovať o tom, koľko z toho by malo ísť do technológií. Konsenzus je jasný, jasné sú však i riziká, ktoré je potrebné podstúpiť.
Tak ako doteraz bude zrejme i v tomto roku rozhodujúcim faktorom určujúcim vývoj na akciových trhoch americká ekonomika. Jej oživenie je stále iba v polohe hypotézy, aj keď v súčasnosti označovanej ako najpravdepodobnejšiu. makrodáta stále hovoria prinajlepšom o stagnácii. Riziko spomalenia či oneskorenia príchodu oživenia americkej ekonomiky je pre akciové trhy jednoznačne rizikom číslo jedna. FED už nemá zo sadzbami príliš kam ísť a prípadné ďalšie negatívne impulzy – či už externé alebo nie – by mohli vyústiť do plazivej dlhodobej recesie. Tak alebo onak rok 2002 bude zrejme rokom ktorý definitívne ukáže, nakoľko boli očakávania relatívne bezbolestného prekonania súčasnej krízy reálne.
Európske akciové trhy v minulom roku absolútne nevyužili – po koľký krát – ponúkanú príležitosť predviesť samostatný výkon. Hlavnými správami pre európske akcie sú naďalej americké makrodáta, a uvedenie eura do praktického života zmení tento fakt asi pramálo. Naopak pokračovať bude zrejme prehlbujúce sa delenie trhov podľa sektorov v globálnom merítku. Európske technológie by mali ísť hore s americkými a v prípade oživenia internetu, ku ktorému by mohlo skôr či neskôr dôjsť nie je vylúčené, že ubitý telekom zažije opäť hviezdne okamžiky. dariť by sa malo i širokému európskemu trhu, neistým prvkom však zostáva euro. Jeho úroveň sa v posledných týždňoch pohybuje na relatívne stabilnej úrovni, v pamäti však zostáva jeho predošlý dlhodobý pád ako i jeho neschopnosť kapitalizovať minuloročné problémy dolára.
Doba dlhopisov sa asi naozaj načas skončila. Muselo by byť naozaj zle, aby boli zaujímavé i v tomto roku. Existujú však aj pesimistické scenáre, pri ktorých by dlhopisy boli zlou investíciou. Jeden z nich hovorí o raste ceny ropy a následnom náraste inflačných tlakov. V ich dôsledku by centrálne banky zrejme pristúpili k zvyšovaniu sadzieb, držiac sa pravidla bližší boj s infláciou ako snaha o ekonomický rast. V takom prípade by však cena dlhopisov rýchlo padala a o nič lepšie by sa nedarilo, samozrejme, ani akciovým trhom. Jediným útočiskom by v takom prípade bolo zlato a obdobné superdefenzívne investície. pravdepodobnosť takéhoto vývoja je v súčasnosti, respektíve zdá sa v súčasnosti byť neveľká. Mimochodom fakt, že zlato nebolo v posledných mesiacoch dobrou investíciou iba potvrdzuje že ešte nebolo až tak zle, ako by mohlo byť.