ČLÁNOK


,

Vláda súhlasila s predajom Transpetrolu ruskému Yukosu
20. decembra 2001

Slovenská vláda odsúhlasila predaj 49 % akcií Transpetrolu ruskej spoločnosti Yukos, ktorá za tento podiel ponúkla 74 mil. USD. Predaj odporučila vláde schváliť Komisia pre privatizáciu spoločnosti Transpetrol 7. decembra. Podľa ministerky privatizácie Márie Machovej Yukos najlepšie splnil stanovené privatizačné kritériá.

Slovenský Slovnaft bol jediným konkurentom ruskej ropnej spoločnosti vo finále tendra. Slovnaft žiadal vládu o opätovné zváženie ponuky oboch záujemcov a nové rozhodnutie o víťazovi súťaže po tom, čo privatizačná komisia vybrala ako víťaza Yukos. Slovenská rafinérska spoločnosť ponúkla podľa jej predstaviteľov za podiel v Transpetrole spolu 85,4 mil. USD. Návrh Slovnaftu totiž obsahoval platbu vo výške 65,4 mil. USD a bezodplatný prevod skladovacích nádrží a príslušnej infraštruktúry v troch skladovacích termináloch Slovnaftu v súčasnej účtovnej hodnote 20 mil. USD do vlastníctva štátu. Zástupcovia ministerstva privatizácie, privatizačného poradcu a Slovnaftu viedli následne prostredníctvom médií spor, či bol Slovnaft informovaný o tom, že pri posudzovaní ponúk sa do úvahy nebudú brať vecné plnenia. Majetkový vklad za zásobníky pre ropné výrobky by sa tak nezapočítaval do ceny ponuky.

Zmluva so spoločnosťou Yukos o predaji 49 % percentného podielu v Transpetrole by sa mala podpísať v druhej dekáde januára. Podmienkami podpísania zmluvy je predaj akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu, predaj čerpacích staníc jeho dcérskej spoločnosti a doriešenie zablokovania akcií Transpetrolu. Informovala o tom ministerka privatizácie Mária Machová.

Podľa ministerky pri rozhodovaní o víťazovi tendra komisia brala do úvahy predovšetkým výšku kúpnej ceny zaplatenej v hotovosti. Ďalšími kritériami boli stratégia investora, jeho medzinárodná reputácia, kapitálová sila a možnosti zhodnotenia akcií Transpetrolu, ktoré ostávajú vo vlastníctve štátu. Ako po rozhodnutí vlády informoval minister hospodárstva Ľubomír Harach, rozhodnutie vlády nebolo jednohlasné. Súhlas s predajom podľa neho nevyjadrili dvaja ministri. Ľ. Harach ďalej uviedol, že Yukos sa v ponuke zaviazal zvýšiť do roku 2006 objem prepravovanej ropy prostredníctvom Transpetrolu na takmer 100 % jeho kapacity, pričom v súčasnosti sa kapacita využíva približne na jednu tretinu. Zmluva podľa ministra hospodárstva obsahuje aj mechanizmus, ktorý v prípade nezhody oboch akcionárov prenechala rozhodnutie o spornej otázke na valnom zhromaždení spoločnosti.

Ministerstvo hospodárstva SR predpokladá, že rozhodnutie súdu o zrušení zablokovania pohybu akcií spoločnosti Transpetrol je záležitosťou niekoľkých dní. Uviedol to hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský.

Blokovanie akcií bráni okamžitému predaju štátneho podielu v dominantnom prepravcovi ropy. Okresný súd v Humennom v októbri svojim predbežným opatrením zakázal ministerstvu hospodárstva akokoľvek nakladať s akciami Transpetrolu. Krajský súd v Prešove zamietol žalobu spoločnosti C.S.I. – CD vo veci vydania 34 % akcií Transpetrolu, ktoré vydražila v spornej exekúcii ešte v roku 1998. Vláda uistila uchádzačov o štátny podiel, že prípad neovplyvní dokončenia predaja.

Jednou z ďalších podmienok podpisu privatizačnej zmluvy o predaji 49 % akcií Transpetrolu ruskej ťažobnej spoločnosti Yukos je predaj akcií košických VSŽ v portfóliu Transpetrolu. Ministerstvo hospodárstva SR v minulosti rozhodlo o odpredaji týchto akcií, výkon tohto rozhodnutia však pozastavilo kvôli pádu cien akcií VSŽ na kapitálovom trhu. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha však chce rezort tento odpredaj čo najrýchlejšie zrealizovať do ukončenia transakcie predaja minoritného podielu štátu v Transpetrole ruskému Yukosu.

Rokovania vlády o predaji podielu Transpetrolu vo VSŽ s americkou spoločnosťou U.S. Steel nedopadli úspešne, podľa ministerky privatizácie Márie Machovej stroskotali na cene. „Predstavy o nej sa v prípade amerického investora a štátu výrazne líšili,“ uviedla M. Machová. V tejto súvislosti ministerka uviedla, že podmienkou predaja akcií VSŽ v držbe Transpetrolu bude, aby ich cena bola vyššia, ako cena, ktorú ponúkal U.S. Steel. Jej výšku však nešpecifikovala. Predstavitelia U.S. Steel však už v predchádzajúcich dňoch uviedli, že štát pri predaji týchto akcií dosiahne s najväčšou pravdepodobnosťou cenu veľmi blízku tej, ktorú ponúkala americká spoločnosť.

Yukos chce maximálne využiť prepravnú kapacitu Transpetrolu

Cieľom spoločnosti Yukos bude maximálne využiť prepravnú kapacitu ropovodu, ktorého slovenskú časť prevádzkuje Transpetrol. „Sme radi, že vláda SR prijala odporúčanie medzirezortnej komisie a schválila predaj 49 % akcií Transpetrolu našej spoločnosti,“ povedal Hugo Erikssen, riaditeľ pre medzinárodné vonkajšie vzťahy spoločnosti Yukos. Ruská spoločnosť sa podľa vyhlásenia chce už v blízkej budúcnosti stať pre Transpetrol dobrým strategickým partnerom.

Účasť Yukosu v Transpetrole je podľa Erikssena v súlade so stratégiou Yukosu posilniť svoje postavenie na európskych a svetových trhoch.

Yukos je akciovou spoločnosťou, ktorej trhová kapitalizácia aktív dosahuje 10 mld. USD. Akcie spoločnosti vlastní 48 tis. akcionárov. Znižujúci sa podiel vlastníctva akcií bývalých i súčasných manažérov dosahuje v súčasnosti 60 %. V roku 2000 vykázal Yukos zisk pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou (EBITDA) v objeme 2,3 mld. USD. V tomto roku očakáva jeho zvýšenie. Z viacerých zahraničných aktivít spoločnosti spomenuli jej predstavitelia výstavbu ropovodu v Číne.

Yukos vyťažil za deväť mesiacov tohto roku 42,7 mil. ton ropy, z toho 21,5 mil. ton spracoval v piatich vlastných rafinériách a 20,9 mil. ton exportoval v surovom stave. Oproti rovnakému obdobiu roku 2000 to predstavuje 17,8-percentný nárast množstva vyťaženej ropy a zvýšenie exportu o 28,1 %. V roku 2001 očakáva Yukos celkové množstvo vyťaženej ropy v objeme 58 mil. ton. Vzrástol aj export ropných produktov, ktorý sa medziročne zvýšil o 32,4 % a dosiahol 7,1 mil. ton. Predaj na ruskom trhu sa zvýšil o 2,1 % na 12,5 mil. ton.

Slovnaft akceptuje rozhodnutie vlády o predaji Transpetrolu

Predstavenstvo akciovej spoločnosti Slovnaft Bratislava rešpektuje rozhodnutie vlády o privatizácii 49 % akcií Transpetrolu, a.s., Bratislava. „Predstavenstvo sa nebude viac vyjadrovať k tomuto problému, pretože sme v predchádzajúcich dňoch vyčerpávajúco argumentovali náš názor na celú situáciu s poukazovaním na lepšiu výhodnosť našej ponuky,“ uvádza sa v stanovisku Slovnaftu, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca spoločnosti Ľubomír Žitňan.

Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria. V medzinárodnom privatizačnom tendri bolo pôvodne šesť uchádzačov. Základné imanie Transpetrolu predstavuje 1,9 mld. Sk. Spoločnosť plánuje v tomto roku celkové výnosy na úrovni 2,225 mld. Sk a hrubý zisk vyše 297 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS