Slovenské elektrárne, a.s. (SE) sa rozdelia na tri nové subjekty. Rozhodlo o tom štvrtkové mimoriadne valné zhromaždenie elektrární, ktoré potvrdilo plán zrušenia SE bez likvidácie rozdelením, odsúhlasený vládou. Informoval o tom generálny riaditeľ sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva SR Ondrej Studenec.
Aktíva SE sa rozdelia na čisto výrobné elektrárne, Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS) a Tepláreň Košice. Čisto výrobné nové elektrárne, ktoré preberú súčasný názov, sa po rozdelení stanú producentom elektrickej energie. V ich pôsobnosti zostane aj vyraďovanie jadrových elektrární, nakladanie s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným jadrovým palivom. Vláda plánuje vo výrobnej spoločnosti odpredať v medzinárodnom tendri 44,79-percentný podiel. Základné imanie nových SE bude mať výšku 38,238 mld. Sk, ktoré budú prostredníctvom Fondu národného majetku (FNM), s podielom 95,8 %, a minoritných akcionárov, ktorými sú Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a Reštitučný investičný fond (RIF), v správe štátu.
Základné imanie SEPS vo výške 2,465 mld. Sk bude mať rovnakých vlastníkov. V treťom subjekte, Teplárni Košice, si štát zachová 51 % akcií. Ak o zvyšný 49-percentný podiel na 1,151-miliardovom základnom imaní neprejavia záujem mestá Prešov a Košice, ponúknu ich investorovi.
Akcionári odsúhlasili aj takmer kompletné zloženie predstavenstiev a dozorných rád nových subjektov. MVZ tiež rozhodlo, že záväzky starých SE preberie výrobný subjekt, pričom ostane zachované vzájomné ručenie novovzniknutých spoločností. Splácanie dlhu sa pomerne rozdelí medzi všetky tri subjekty. Do vlastníctva nových SE prejdú tiež všetky majetkové účasti v iných spoločnostiach.
Oddelenie výroby elektrickej energie od prenosu má byť rozhodujúcim krokom reštrukturalizácie spoločnosti, ktorá sa má uzavrieť predajom takmer 45-percentného podielu v SE do polovice budúceho roka. SE sa podarilo pre plán reorganizácie získať súhlasné stanovisko veriteľských bánk. Práve chýbajúci súhlas veriteľov zapríčinil zrušenie MVZ, ktoré sa malo zaoberať rozdelením už 31. októbra. Momentálne sa teda neočakávajú žiadne zásadné prekážky z veriteľskej strany.
MVZ sa zaoberalo aj otázkou štátom zaručených dlhopisov v hodnote 2,9 mld. Sk na krytie dlhovej služby, ktorých vydanie určili elektrárne na 18. decembra. Už v emisných podmienkach dlhopisov SE uviedli, že v prípade zániku pôvodných elektrární sa emitentom stane aj novovzniknutý subjekt, teda výrobné elektrárne.
Poradcom vlády pri predaji minoritného podielu v SE sa stala spoločnosť PricewaterhouseCoopers. O vyhlásení privatizačného tendra a ďalšom časovom harmonograme by sa mala vláda dohodnúť s poradcom zrejme už v závere decembra. SE prevádzkujú obe slovenské jadrové elektrárne, tri tepelné elektrárne a 34 vodných elektrárni. Tri štvrťroky tohto roku ukončili s celkovým čistým ziskom 2,423 mld. Sk, a to predovšetkým vďaka jednorazovým finančným výnosom. V rovnakom období minulého roka zaznamenala spoločnosť stratu 1,713 mld. Sk. SE očakávajú ukončenie tohtoročného hospodárenia so ziskom na úrovni 33,592 mil. Sk pri celkových tržbách vo výške 55,048 mld. Sk.