Výhľadová štúdia ekonomických nálad v Nemecku vzrástla podľa najnovšieho prieskumu mannheimského inštitútu ZEW na najvyššiu úroveň za ostatných 14 mesiacov. Tento fakt indikuje, že analytici a investori očakávajú ukončenie recesie v prvej polovici roku 2002.
Mesačný indikátor ekonomických nálad dosiahol v decembri neočakávane silný nárast až na hodnotu +25,8 bodu, hoci v novembri bol tento ukazovateľ na hladine +13,1 bodu. Ide už o druhé po sebe nasledujúce posilnenie indexu a zároveň jeho najvyššiu úroveň od septembra 2000.
Indikátor mannheimského inštitútu je založený na odhade inštitucionálnych investorov a ekonomických analytikov, ktorí definujú pozitívne i negatívne očakávania na obdobie budúcich šiestich mesiacov.
Podobný indikátor vypracúva ZEW aj pre eurozónu a aj v tomto prípade je evidentný jeho nárast na najvyššiu úroveň od septembra 2000, čo je vyjadrené decembrovým indexom +30,3 bodu, hoci v novembri bola jeho hodnota na hladine +14,9 bodu.
Názor, že ekonomický pokles v Nemecku sa blíži ku koncu, je čoraz silnejší, konštatuje v oficiálnom vyhlásení mannheimský inštitút.
Vychádza pritom zo súčasného posilnenia nemeckého akciového trhu a rastu výnosov vládnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou.
Hrubý domáci produkt v Nemecku sa zredukuje aj v poslednom štvrťroku 2001, teda už tretí po sebe nasledujúci kvartál, no existujú predbežné signály o tom, že najhoršie obdobie má nemecké hospodárstvo za sebou.
Hoci podnikateľské aktivity vo výrobnom sektore a službách sa utlmili aj v novembri, dynamika tohto útlmu však nebola taká výrazná.
Index aktivít v sektore služieb, ktorý definuje Reuters-NTC Research vzrástol po prvý raz za ostatných 8 mesiacov a podľa toho istého zdroja sa mierne posilnili aj aktivity vo výrobnom sektore, pričom dosiahli najväčší percentuálny nárast v priebehu roka 2001.
Niektorí ekonómovia však upozorňujú, že je stále predčasné hovoriť o obrate ekonomického cyklu v Nemecku.
JP Morgan vo svojej analýze dodáva, že rast „mannheimského indikátora“ reflektuje najmä skutočnosť enormného zhoršenia stavu nemeckej ekonomiky, ale aj nádeje, že situácia už nemôže byť horšia a musí sa postupne zlepšovať…