Rast ekonomiky USA sa spomaľuje, ekonomika zóny euro prakticky prestala rásť. Zhoršenie situácie na oboch brehoch Atlantického oceánu je podmienené podobnými problémami – znížením výdavkov spotrebiteľov, kapitálových investícií a výroby.
Ministerstvo obchodu USA oznámilo o upresnených ekonomických údajoch za tretí štvrťrok tohto roku. Hrubý domáci produkt sa znížil o 1,1% v porovnaní s tretím štvrťrokom minulého roku. Podľa predbežných údajov, ktoré boli známe v posledný októbrový deň to bolo o 0,4% a v porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roku bol pokles o 0,1%. Je to najvýraznejší pokles medzi štvrťrokmi po druhom štvrťroku 1991 keď ekonomika klesla o 2%.
Hrubý domáci produkt eurozóny stúpol o 1,3% v porovnaní medzi rokmi a o 0,1% pri porovnaní s minulým kvartálom.
Sú to najnižšie tempá štvrťročného rastu európskej ekonomiky od konca 1998 keď svetová finančná kríza a default Ruska podstatne ovplyvnili chod svetovej ekonomiky.
Zhoršenie situácie v najväčšej ekonomike sveta má negatívny vplyv aj na svetovú ekonomiku. Dôsledkom toho je znižovanie dopytu po európskych a amerických. Podstatné zníženie objemov amerického exportu o 17,7%, oproti predpokladom 16,6% sa stalo jedným z príčin revízie poklesu hrubého domáceho produktu v USA.
Zníženie európskeho exportu, ktorý je pätinou hrubého domáceho produktu vyprodukovaného v Európskej únii, sa prejavilo v zhoršení ukazovateľov ekonomiky Starého sveta. V septembri sa export znížil o 1,7%m v auguste o 5,3% a o 8,9% v júli.
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý mal negatívny vplyv na ekonomiku Nového a Starého sveta, bolo zhoršenie investičnej a spotrebiteľskej nálady. Americké firmy pokračovali v znižovaní zásob hotovej produkcie a obmedzovali investície do nových výrobných kapacít a kúpy strojov. Hoci znižovanie zásob v súčasnosti vytvára predpoklady pre zvýšenie produkcie v budúcnosti, negatívne sa odrazilo na priebežných ukazovateľoch a znížilo hrubý domáci produkt o 0,75 percentuálneho bodu.
Pred tretím štvrťrokom výdavky spotrebiteľov pomáhali kompenzovať zníženie kapitálových investícií a pokles produkcie, ktoré sa začali koncom roku 2000. Avšak rast nezamestnanosti a pád korporatívnych ziskov, začali v dôsledku dlhodobého spomalenia americkej ekonomiky a teroristických útokov v septembri tohto roku začali negatívne ovplyvňovať sektor spotrebiteľov. Výdavky spotrebiteľov stúpli o 1,1% oproti ich rastu o 2,5% v druhom štvrťroku. Zhoršila sa aj situácie v spotrebiteľskom sektore Európy. Dôsledky teroristických útokov, znižovanie počtu zamestnancov, bankroty typu Moulinex sa však prejavia až koncom roku.