Riešenie problému chudoby a znižovanie nezamestnanosti skupín obyvateľstva, ktoré nemajú prístup k formálnemu bankovému sektoru, je cieľom mikrofinančných programov. Predstavitelia spoločností, združených v Asociácii mikropôžičkových inštitúcií Slovenska (AMIS), sa aplikáciou mikrofinančných programov na Slovensku zaoberali v utorok na konferencii Nové spôsoby boja proti nezamestnanosti a chudobe. Ako povedal prezident AMIS Marek Markuš, cieľom konferencie je sformulovať konkrétnu odpoveď občianskej spoločnosti na problém chudoby a nezamestnanosti na Slovensku.
Cieľom aktivít AMIS je podľa Markuša sociálno-ekonomický rozvoj jednotlivcov i podnikateľských komunít v rôznych regiónoch Slovenska mikropôžičkovými programami, vzdelávaním v manažérskych činnostiach, podnikateľským poradenstvom, či podporou spolupráce malých a stredných podnikateľov. AMIS sa zameria aj na rozvoj spolupráce mikropôžičkových inštitúcií na Slovensku so zahraničím. Ku koncu septembra poskytlo 11 mikropôžičkových organizácií AMIS už 537 pôžičiek v objeme 120,2 mil. Sk.
Problémom mikrofinančných programov na Slovensku sú podľa Markuša tradičné bariéry podnikania, a to nedostatočný prístup k úverom, klientelizmus a korupcia a vysoké odvodové zaťaženie. Základným cieľom mikropôžičiek je tvorba nových pracovných miest ako aj pomoc malým a stredným podnikateľom. Vzhľadom na komplexné podnikateľské prostredie na Slovensku budú podľa Markuša potrebné v porovnaní s rozvojovými krajinami vyššie pôžičky na dlhšie obdobie. Kým inde sa využívajú niekoľkomesačné pôžičky v sumách od 50 do 1 000 USD, na Slovensku to budú polročné až dvojročné úvery v objeme 1 až 10 tis. USD. Prax podľa Markuša ukazuje, že bude vhodné používať úrokové sadzby bežné na finančnom trhu, pretože dotované úrokové sadzby dávajú priestor klientelizmu a korupcii.
AMIS je nezisková mimovládna organizácia. Združuje 16 právnických subjektov a organizácií, ktoré podporujú a realizujú mikropôžičkové programy na Slovensku.