Britský minister financií Gordon Brown, ktorý predsedal výročnému zasadaniu Medzinárodného menového fondu – MMF v Ottawe počas víkendu zdôraznil, že boj proti terorizmu vo finančnej oblasti sa zásadne zosilní a zmodifikuje.
Boli totiž schválené viaceré opatrenia, ktoré sa týkajú napríklad spôsobov zablokovania prístupu teroristických organizácií do finančných systémov, ďalej má ísť o vytvorenie špeciálnych spravodajských zložiek, ktorých cieľom bude zmapovanie finančných tokov teroristov. Budú sa tiež publikovať zoznamy skupín, prípadne jednotlivcov, ktorým sa zmrazili aktíva.
Brown uviedol, že vo Veľkej Británii došlo k zmrazeniu aktív v celkovom objeme 70 miliónov libier, pričom tieto zdroje patrili 46 organizáciám a 16 jednotlivcom.
V Ottawe 183-členských krajín MMF prijalo aj sériu opatrení na oživenie globálnej ekonomiky, čím sa má zastaviť hospodársky útlm, ktorý nastal po septembrových teroristických útokoch na Spojené štáty.
Brown vyzval predstaviteľov rozvinutých ekonomík, aby pomohli „chudobnejším národom prežiť terajšie ekonomické spomalenie“, čo sa má dosiahnuť väčším objemom rozvojovej pomoci a úľavami pre najzadĺženejšie krajiny.
Podstatné je, že všetkých 183 krajín v Ottawe podporilo špeciálne doporučenia pri boji s terorizmom vo finančnej sfére.
Vyzývame všetky finančné inštitúcie, aby prijali zodpovedajúce opatrenia s cieľom zistiť pôvodcov a informovať o podozrivých transakciách. Chudobnejším krajinám sa na tieto účely poskytnú dodatočné zdroje, hovorí sa v jednom z dokumentov výročného rokovania Medzinárodného menového fondu v Ottawe.
183 členských krajín MMF akceptovalo aj myšlienku vzniku špeciálnych jednotiek na boj proti finančnému terorizmu, ktoré si majú vzájomne vymieňať informácie a koordinovať svoju činnosť.
Medzinárodný menový fond by mal na druhej strane poskytovať svojim členským krajinám „cielenú pomoc, expertné poradenstvo, v nevyhnutných prípadoch aj finančnú podporu, aby sa každá krajina mohla čo najefektívnejšie podieľať na boji proti finančnému terorizmu a aby na tento boj mala aj dostatok finančných prostriedkov. Prijaté opatrenia sa majú implementovať do 1. februára 2002 a celkový pokrok sa má posúdiť na budúcom rokovaní MMF v apríli 2002.
V Ottawe sa uskutočnilo aj stretnutie neformálnej skupiny G-20 (19 krajín sveta + EÚ), ktorá prijala akčný plán boja proti finančnému terorizmu, v zásade vychádzajúci z už prijatých opatrení Organizácie spojených národov.
G-20 pozostáva zo siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (USA, Japonsko, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Kanada), k nim sa priraďujú Argentína, Austrália, Brazília, Čína, India, Indonézia, Južná Kórea, Mexiko, Rusko, Saudská Arábia, Juhoafrická republika, Turecko a EÚ.
V Ottawe sa na protestných mítingoch, ktoré sprevádzali aj násilné akcie, zúčastnilo približne 2 000 antiglobalistov.