Dohoda členov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pravdepodobne nezanechá výrazný vplyv na oslabujúcej svetovej ekonomike. Podľa analytikov nezhorší podmienky a môže podporiť váhavých investorov pri dlhodobých rozhodnutiach. Keby sa ministri WTO na druhom stretnutí v priebehu dvoch rokov nedohodli, podkopalo by to oslabenú ekonomickú dôveru ešte viac. Napriek tomu však dohoda v Dauhá mala len minimálny vplyv na svetové finančné trhy.
Výsledky rozhovorov v Dauhá však majú podľa analytikov obrovský potenciál. Príkladom je prijatie Číny do WTO, ktorej obrovská ekonomika bude pri každej zmene výrazne vplývať na globálny obchod. Rozvojové krajiny by mali získať prístup na trhy bohatých krajín, hlavne v poľnohospodárskom a textilnom sektore, čo by mohlo podporiť ich hospodársky rast. Svetová banka odhaduje, že nové kolo rozhovorov spolu s príslušnými trhovými opatreniami by mohlo do roku 2015 zvýšiť svetový dôchodok o 2,8 bil. USD. Rozvojovým krajinám by z toho patrilo 1,5 bil. USD, čo by odstránilo absolútnu chudobu 320 miliónov ľudí, spolu s ďalšími 600 miliónmi, ktoré by sa mali dostať z najhoršieho vďaka prirodzenému ekonomickému rastu. Ročný globálny príjem na konci roku 2000 dosiahol 30 bil. USD, USA sa na tejto hodnote podieľali jednou tretinou.
Členovia WTO sa snažili v čo najväčšej miere splniť požiadavky rozvojových krajín, ktoré sa obávali, že ich problémy sa pri najbližšej schôdzi WTO v agende vynechajú alebo zredukujú. Rozvojové krajiny na druhej strane súhlasili so zahrnutím rozhovorov o environmentálnych štandardoch, pravidiel hospodárskej súťaže a investičných pravidiel, pripustili dokonca, že sú aj pre nich dôležité. Budúcoročné rokovania sa budú týkať prevažne odstránenia poľnohospodárskych dotácií a ciel v priemyselnom sektore.