Kombinácia chaosu i nadšenia vládla v Kábule po tom, čo Severná aliancia získala kontrolu nad hlavným mestom Afganistanu.
Opozičné sily dosiahli významné vojenské výhody ešte počas utorňajšej noci, no včera – po nekoordinovanom ústupe talibanských síl do ich zrejme už poslednej bašty – Kandaháru zavládlo v Kábule drancovanie, neskôr sa však atmosféra upokojila, čo potvrdila aj BBC.
Vodca Talibanu mulla Omar vyzval vojská, aby sa preskupili a pokračovali v boji, vo vyhlásení pre Afghan Islamic Press Agency ich žiadal, aby nedezertovali.
Už citovaná BBC dodala, že arabskí dobrovoľníci, ktorí slúžili v talibanských silách, boli hromadne zabíjaní.
Bývalý afganský kráľ Záhir Šáh obvinil Severnú alianciu, že údajne nedodržala pôvodnú dohodu, podľa ktorej nemali jej ozbrojené sily vstúpiť do Kábulu.
Došlo k niečomu, čo sme neočakávali a teraz máme obavy o bezpečnosť obyvateľov, uvádza sa vo vyhlásení bývalého kráľa.
Obyvatelia afganského hlavného mesta mohli včera – vôbec po prvý raz od roku 1996, počúvať v rozhlasovom vysielaní hudbu, ktorú zakázal Taliban.
Po piatich rokoch bolo šokom aj to, že rozhlasové relácie moderovala žena, čo podľa ortodoxného islamu nie je možné, pretože ženy nemohli vykonávať väčšinu prác a bránilo sa aj ich vzdelávaniu.
Do Kábulu už vstúpili ministri obrany a zahraničných vecí Severnej aliancie Muhammad Fahím a Abdulláh Abdulláh.
Početné davy ľudí skandovali heslá „smrť Talibanu, smrť Pakistanu…“
Zahraniční korešpondenti hlásia tiež to, že hnev víťazných síl je viac orientovaný proti zahraničným dobrovoľníkom, ktorí bojujú v zoskupení Usama Bín Ladína, a nie proti Afgancom, ktorí sú príslušníkmi talibanských vojsk.
Došlo však aj k drancovaniu skladov potravín, ktorými disponujú zahraničné humanitárne agentúry.
Táto situácia sa môže ešte zhoršiť, dodala komisárka Organizácie spojených národov pre ľudské práva Mary Robinsonová.
Kábulskú redakciu katarskej televízie Al-Džazíra zasiahla pri nálete americká bomba, ktorá zničila budovu, ale redaktorov i obslužný personál sa podarilo evakuovať.
Severná aliancia už kontroluje aj Herát – strategické mesto, z ktorého vedie dôležitá cesta smerom na hranice s Iránom a Turkménskom a ktoré môže byť „vstupnou bránou“ pri postupe smerom na Kandahár.
Britský premiér Tony Blair iba hodinu po dobytí Kábulu uvítal vojenský progres, ku ktorému došlo v Afganistane počas ostatných dní, uviedol však, že prítomnosť Organizácie spojených národov je nevyhnutná vzhľadom na politické vákuum v krajine.
V rámci tlačovej konferencie na Downing Street 10 tiež dodal, že jeden z hlavných cieľov vojenskej kampane – zadržanie Usama bín Ladína a jeho odovzdanie spravodlivosti, sa doteraz nepodarilo splniť.
Vojenská kampaň sa však neskončí, ak všetky ciele nebudú splnené – dodal Blair.
Vojenská stratégia, ktorá viedla k ústupu a porážke talibanských síl, je ale jednoznačným výsledkom profesionality ozbrojených síl protiteroristickej koalície.
Zrejme kľúčovou úlohou bude vytvorenie širokospektrálnej vlády pod záštitou Organizácie spojených národov. O tejto problematike ešte v utorok viedol dialóg generálny tajomník OSN Kofi Annan s premiérom Blairom.
Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:
Podľa katarskej televízie Al-Džazíra dobyli vojská Severnej aliancie aj letisko neďaleko Kandaháru, čo Taliban poprel
Vojská Severnej aliancie majú pod kontrolou aj 50-kilometrový úsek cesty smerom na Džalalabád na východe Afganistanu
Taliban zajal osem zahraničných pracovníkov humanitárnych organizácii, ktorí v Afganistane údajne „šírili kresťanstvo“
Biely dom včera hodnotil situáciu v Afganistane ako „veľmi neistú“, Pentagón však hovorí o ústupe Talibanu ako o „vynikajúcej správe“
Pakistan vyjadril nádej, že v Kábule vznikne demilitarizovaná zóna.