Zníženie daňového zaťaženia právnických osôb z 29 % na 25 % a tiež zníženie daní z príjmov fyzických osôb z rozpätia 12 až 42 % na 10 až 38 % považuje Rada starších na Ekonomickej Univerzite v Bratislave (EU) za riskantný spôsob, ale je to jedna z možných ciest znižovania daňového zaťaženia. Efektívnejším spôsobom by podľa nich bolo zníženie základu dane, ktoré by zvýšilo záujem o prácu.
Ako ďalej pri príležitosti vydania publikácie Alternatívne prístupy k riešeniu problémov ekonomiky Slovenskej republiky uviedol profesor Otto Sobek, Slovensko sa už dnes musí začať pripravovať aj na vstup do Európskej menovej únie (EMÚ). „Zatiaľ spĺňame iba jedno z piatich Maastrichtských kritérií pre vstup do EMÚ,“ uviedol Sobek. Hranicu 60-percentnej zadlženosti štátu sme podľa neho nedosiahli zatiaľ iba vďaka krátkej existencii SR. Ak by Slovensko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004, tak do EMÚ by SR mohla vstúpiť v roku 2006.
Zo štúdie poľnohospodárskej výroby vo vybraných 40 krajinách sveta vyplýva, že Slovensko sa umiestnilo v prvej polovici porovnávaných krajín. Ako uviedol profesor Prokop Jurášel, hodnotila sa nielen intenzita poľnohospodárskej výroby, ale aj miera sebestačnosti.
EU vypracovala už piatu štúdiu Alternatívnych prístupov k riešeniu problémov v SR, o ktorú prejavila záujem aj Národná banka Slovenska a Slovenská akadémia vied.