Antigenics, Inc. je biotechnologická spoločnosť, založená v roku 1994 a orientovaná na výskum a vývoj produktov určených na liečenie pacientov s vážnymi ochoreniami ako je rakovina, rôzne infekčné choroby (herpes, malária), poruchy imunitného systému (AIDS), skleróza multiplex, cukrovka a degeneratívne ochorenia (Alzheimerova choroba). Jej produkty sú založené na využití špeciálnej skupiny patentovaných proteínov nazývaných „heat shock proteins“, ktoré aktivujú vysokovýkonný imunitný účinok buniek. Na využití týchto proteínov je založený aj trhovo najperspektívnejší produkt – Oncophage®, ktorý okrem iného slúži aj na liečenie rakoviny pankreasu, obličiek a lymfatických uzlín. V polovici októbra americká FDA schválila voľné použitie tohto produktu. Vychádzajúc z teórie, že rakovinové ochorenie sa u každej postihnutej osoby určitým spôsobom odlišuje, spoločnosť pripravuje špecifické vakcíny pre každého individuálneho pacienta, pričom tieto vakcíny sú odvodené od charakteristík rakovinového tumoru hneď po jeho chirurgickom odstránení.
Antigenics, Inc. taktiež tvorí jeden z článkov v spleti najrôznejších prepojení a kolaborácií s inými biotechnologickými a farmaceutickými spoločnosťami. Pri vývoji vakcín proti malárii, hepatitíde typu B, herpesu a HIV spolupracuje s GlaxoSmithKline, pri hľadaní účinného prostriedku na liečbu Alzheimerovej choroby s Elan Corp., liek na boj s HIV sa snaží objaviť spolu s VaxGen, Inc. a Aventis. Asi najvýznamnejšia je spolupráca s Bristol-Myers Squibb pri bádaní po účinnom protirakovinovom prípravku a so spoločnosťou American Home Products, s ktorou Antigenics spojil svoje kapacity pri vývoji liečiv proti respiračným vírusom. Spolupracuje aj s firmou Wyeth a Korea Green Cross Corp. Koncom roka 2000 bola ukončená akvizícia spoločnosti Aquila Biopharmaceuticals v hodnote 40 mil. USD, čím vzrástol potenciál firmy na poli liečenia rakoviny a infekčných ochorení. V polovici júla 2001 bola ukončená akvizícia spoločnosti Aronex Pharmaceuticals, výsledkom ktorej bolo rozšírenie portfólia produktov firmy Antigenics o štyri prípravky určené najmä na prevenciu a liečbu rakoviny.
O absolútnej výskumnej a vývojárskej orientácii spoločnosti svedčia aj dosiahnuté hospodárske výsledky, keď Antigenics v roku 2000 prvý krát vo svojej krátkej histórii dosiahla nejaké výnosy, konkrétne na úrovni 0,4 mil. USD. Čistá strata systematicky rastie, pričom v poslednom fiškálnom období sa zvýšila z 18,1 mil. USD na 46,7 mil. USD. Tieto základné výsledky boli spôsobené prudkým, 54%-ným rastom výdavkov na výskum a vývoj a až 180%-ným rastom mimoriadnych nákladov. Celkové aktíva vzrástli z 56 mil. USD na 128 mil. USD. Spoločnosť zdôvodňuje tieto čísla akvizíciou firmy Aquila Biopharm. Cena akcií atakuje úroveň 16 USD/akciu, čo znamená mierny pokles po májovom maxime 21,75 USD/akciu. Trhová kapitalizácia dosahuje 450,43 mil. USD. Firma zamestnáva 162 pracovníkov. V nastolenom trende spoločnosť pokračovala aj v prvej polovici roku 2001, keď dosiahla výnosy na úrovni 2,2 mil. USD. Tieto sú výsledkom predaja niektorých produktov v rámci akvizície firmy Aquila Pharmaceuticals. Vysoké náklady na výskum a vývoj, mzdové a administratívne náklady viedli k 71%-nému rastu čistej straty na 15,7 mil. USD. Zaujímavosťou pri tejto spoločnosti je fakt, akým spôsobom vlastne financovala a financuje svoju činnosť, keďže až v roku 2000 prvý krát dosiahla výnosy. Môžeme konštatovať, že to bolo najmä prostredníctvom predaja svojich akcií na burze a prostredníctvom pôžičiek. Časť svojej činnosti financovala aj cez granty. Spoločnosť realizovala celkovo štyri Private Equity Placement (ide o súkromné umiestnenie nových akcií na trhu vopred vybraným akcionárom za dohodnutú cenu). Posledná takáto emisia bola realizovaná v januári 1999 v objeme 28 mil. USD. Hlavnými investormi boli Deutsche Bank (ktorá je všeobecne najvýznamnejším investorom v spoločnosti Antigenics), Elan Corp., Sigma-Tau, Zeneca, Oracle Strategie Partners a SAC Capital. Prostriedky z tejto emisie boli použité na testovanie produktu HSPPC-96. Spoločnosť okrem toho v nasledujúcich dvoch rokoch emitovala ďalšie svoje akcie, ktoré boli umiestnené na voľnom trhu v celkovom objeme 118,45 mil. USD. Významným zdrojom financovania predovšetkým výskumných aktivít bol grant poskytnutý v apríli 2001 od NIH (National Institutes of Health) určený na vývoj vakcíny proti malárii. Jeho celková hodnota bola vyše 300 tis. USD.