Pri druhej ponuke OTP Bank na kúpu majoritného podielu v Investičnej a rozvojovej banke, a.s. (IRB) dosiahla cena po prepočítaní na 100 % akcií banky v pomere k jej vlastnému imaniu
nárast o 12,1 % oproti prvej ponuke. V prvej ponuke predstavoval pomer predajnej ceny po prepočítaní na 100 % akcií IRB k vlastnému imaniu banky ku koncu marca 0,824, pri druhej ponuke sa jeho hodnota zvýšila na 0,925. Do tohto prepočtu bolo zarátané aj navýšenie základného imania IRB maďarským investorom minimálne o 1 mld. Sk, ktoré je podmienkou kúpno-predajnej zmluvy. Uviedol to pre agentúru SITA analytik Poštovej banky Pavol Popp.
V druhej ponuke OTP Bank sa cena za kúpu štátneho, takmer 70-percentného podielu v IRB, zvýšila z 333,3 mil. Sk na 526,115 mil. Sk. Do tejto ponuky na rozdiel od prvej zahrnula maďarská banka aj odkúpenie 22,99-percentného podielu Slovenskej poisťovne v IRB. OTP Bank by tak mala zaplatiť za balík akcií IRB zvýšený zo 69,56 % na 92,55 % rovných 700 mil. Sk.
Druhá ponuka podľa P. Poppa čiastočne odzrkadľuje aj zmenu hospodárskych ukazovateľov banky, keď čistá účtovná hodnota IRB vyjadrená vlastným imaním predstavovala ku koncu júna 1,899 mld. Sk. Oproti prvému štvrťroku tak vlastné imanie IRB vzrástlo o 103,679 mil. Sk.
Predaj IRB je však podľa Poppa medzi iným podmienený prevzatím štátnych záruk vládou SR za úvery poskytnuté Slovenským elektrárňam a kompenzáciou daňových nedoplatkov IRB Fondom národného majetku SR (FNM). IRB zároveň požiadala o finančnú náhradu v celkovej sume 289 mil. Sk, ktorá má slúžiť ako kompenzácia nákladov z daňových záväzkov za roky 1994 a 1995. Príjem štátu z privatizácie 69,56-percentného štátneho podielu sa tak podľa analytika v podstate zníži o 289 mil. Sk, ktoré prevedie FNM na účet v IRB. Po odpočítaní kompenzácie z FNM bude čistý výnos štátu z privatizácie IRB predstavovať len 237,115 mil. Sk. „Adekvátne, čistý ukazovateľ pomeru predajnej ceny prepočítaný na 100 % akcií k vlastnému imaniu následne poklesne na 0,76. Keďže sa však jedná o úhradu záväzku štátu, tento ukazovateľ je irelevantný,“ skonštatoval Popp.
Predaj štátneho podielu v IRB sprevádzal v porovnaní s predajom Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Všeobecnej úverovej banky (VÚB) menší záujem investorov. Táto skutočnosť sa odrazila aj v kúpnej cene, ktorú investori ponúkli za získanie majority v banke. Ukazovateľ kúpnej ceny prepočítanej na 100 % akcií v pomere k vlastnému imaniu banky na úrovni 0,925 hovorí o výraznejšie nižšej ponuke, ako to bolo v prípade VÚB a SLSP. Tam sa hodnoty pri predaji pohybovali na úrovni 1,770 pri VÚB a 2,715 pri SLSP.
Pri pohľade na predaj VÚB a SLSP je podľa Poppa predaj SLSP hodnotený ako úspešnejší. Dokonca v čase predaja SLSP dosiahla hodnota spomínaného pomeru až 2,715, čo predstavuje veľmi slušnú úroveň vzhľadom na veľkosť trhu SR. Hodnotu 3,0 presiahli v regióne strednej a východnej Európy okrem českej Komerční banky len ponuky na kúpu niektorých veľkých poľských bánk, ktoré však operujú sedemnásobne väčšom trhu.
IRB dosiahla za prvých deväť mesiacov tohto roka zisk 52,5 mil. Sk. Zisk z finančných činností pritom predstavoval 553,3 mil. Sk, čo predstavuje trojnásobný medziročný nárast.
Vláda ešte nerozhodla o osude Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB), keďže z rokovania stiahla materiál o predaji majoritného podielu v banke maďarskej OTP Bank. Podľa hovorcu Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róberta Mervu bolo dôvodom stiahnutia materiálu neskoré dodanie presného znenia privatizačnej zmluvy zo strany OTP. Podľa neho poskytla OTP Bank presné znenie zmluvy až v utorok večer, čiže ministri nemali dostatočný čas oboznámiť sa s jej obsahom. Ako uviedol, vládny kabinet by sa mal týmto materiálom s istotou zaoberať na budúci týždeň.
Podmienkou kúpy IRB zo strany OTP je podľa známych informácií tiež prevzatie štátnych záruk slovenskou vládou za úvery, ktoré IRB poskytla Slovenským elektrárňam, a.s. v plnom rozsahu. Fond národného majetku SR zároveň poukáže do IRB prostriedky v objeme 259 mil. Sk na kompenzáciu daňových nedoplatkov za roky 1994 a 1995. Štát sa tiež zaviaže odškodniť OTP Bank v prípade budúcich daňových nedoplatkov a sankcií súvisiacich s činnosťou IRB pred dňom uzavretia transakcie. Súčasne bude ručiť za záväzky banky z prehratých súdnych sporov okrem tých, ktoré sa platia z viazaného účtu, ktorý na tento účel vznikne. IRB bude musieť zároveň podpísať dohodu so Slovenskou konsolidačnou a Konsolidačnou bankou, ktoré potvrdia neexistenciu nárokov voči IRB v súvislosti s reštrukturalizovanými úvermi alebo nárokov zo spolupráce pri vymáhaní dlhov.
Maďarský investor by mal podľa podmienok privatizačnej zmluvy vložiť na viazaný účet prostriedky do jedného dňa od udelenia štátnej záruky na úver poskytnutý Slovenským elektrárňam. Kúpna cena sa prevedie v deň uzavretia transakcie, ktorý nastane po splnení všetkých podmienok uzavretia. Z kúpnej ceny sa 250 mil. Sk prevedie na viazaný účet spravovaný IRB a bude slúžiť na úhradu záväzkov banky z určených prehratých súdnych sporov a spojených nákladov v primeranej výške. Účet bude existovať štyri roky.
OTP Bank je podľa podmienok privatizačnej zmluvy povinná vlastniť viac ako 50 % základného imania IRB aspoň päť rokov. Do 12 mesiacov od uzavretia transakcie bude musieť navýšiť základné imanie banky o 1 mld. Sk. Povinnosťou OTP bude pokračovať a rozvíjať v IRB bankovú činnosť a zabezpečiť odborný rast a rozvoj zamestnancov.
Tender na predaj IRB bol vyhlásený v júni minulého roku. O banku prejavilo záujem 16 subjektov, iba 13 z nich si prevzalo informačné memorandum. Nezáväznú ponuku však predložila iba spoločnosť Regent Pacific, ktorá za 65,56-percentný podiel štátu bez podielu FNM ponúkla 655,5 mil. Sk. Po niekoľkých dňoch však z privatizačného procesu odstúpila. Dôvodom nezáujmu o banku bol malý objem bankových obchodov a aktivít a malý trhový podiel.
V marci tohto roku sa o banku začala zaujímať maďarská OTP Bank. V júni predložila na celý 69,56-percentný podiel štátu záväznú ponuku a ponúkla zaň 333,3 mil. Sk. Slovenská strana požiadala maďarskú sporiteľňu o prehodnotenie ponuky. Po dodatočnom due diligence sa už OTP Bank zaujímala o 92,55 % akcií IRB za 700 mil. Sk.