Japonská miera nezamestnanosti v septembri dosiahla rekordnú hodnotu 5,3 %, výdavky domácností klesli už šiesty mesiac po sebe, čo ešte viac zvýšilo tlak na japonskú vládu. Utorkové údaje o nezamestnanosti spolu s pondelkovými údajmi o priemyselnej produkcii dokazujú, že prakticky všetky zložky druhej najväčšej svetovej ekonomiky oslabujú, na čom sa výraznou mierou podieľali septembrové útoky a prepuknutie choroby šialených kráv. Nárast nezamestnanosti o 0,3 percentuálneho bodu v septembri z augustovej hodnoty 5 % bol najväčší od nárastu o 0,5 percentuálneho bodu v marci 1967.
Vláda premiéra Junichiro Koizumi plánuje reštrukturalizovať japonskú ekonomiku prostredníctvom privatizácie a sprísnenia fiškálnej disciplíny aj napriek tomu, že z krátkodobého hľadiska to znamená krátkodobé zhoršenie situácie. Koizumi a jeho kabinet majú zatiaľ rekordne vysokú podporu obyvateľstva, niektorí politici a ekonómovia sa však domnievajú, že vláda by mala v súčasnej situácii reagovať pružnejšie. „Vláda premiéra Junichiro Koizumi bude prinútená zmeniť svoju politiku, pretože podpora obyvateľstva v súvislosti s vysokou nezamestnanosťou pravdepodobne klesne,“ uviedol Kenji Arata, analytik MCM Asia Pacific.
„Podmienky zamestnanosti sa zhoršujú,“ uviedol predstaviteľ Ministerstva verejných a domácich záležitostí. „Podľa hlavných indikátorov, akými sú napríklad údaje o mzdách za nadčasy, sa nedá predpokladať, že sa v najbližšej budúcnosti zlepšia,“ dodal predstaviteľ ministerstva. Počet nezamestnaných vzrástol už šiesty mesiac po sebe, keď z augustových hodnôt stúpol o 370 000 na 3,57 milióna. Rast počtu nezamestnaných spôsobila hlavne redukcia počtu pracovných miest vo výrobnom sektore.
Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva, práce a sociálnych vecí počet nových pracovných ponúk klesol v septembri medziročne o 8,5 % na 581 877 miest. Priemerné výdavky domácností klesli v septembri už šiesty mesiac po sebe a medziročne sa znížili o 1,3 % na 312 797 JPY. Minister ekonomiky Heizo Takenaka sa domnieva, že ďalšie oslabenie spotreby by mohlo odštartovať deflačnú špirálu. „V súčasnosti spotreba nie je príliš slabá. Bez jej podpory by ekonomika vstúpila do deflačnej špirály,“ uviedol minister s ohľadom na oslabenie ostatných kľúčových indikátorov, akými si priemyselná výroba a nezamestnanosť.