Povinné odkúpenie podielov minoritných akcionárov privatizovaných spoločností v českej energetike a chémii zostáva nezodpovedanou otázkou. Hovorkyňa českej Komisie pre cenné papiere (KCP) Radka Procházková uviedla, že podľa KCP sa jednotlivé prípady musia posudzovať individuálne, pretože obchodný zákonník umožňuje udeliť výnimku z povinného odkupu i ďalším osobám ako len Fondu národního majetku ČR (FNM), pokiaľ je to v súvislosti s privatizáciou.
Podľa hovorkyne FNM Jany Víškovej sa táto otázka naďalej prerokováva. Vládny kabinet odhaduje, že privatizáciou elektroenergetiky získa najneskôr do polovice budúceho roka 200 až 250 mld. CZK. Za privatizáciu plynárenstva by chcel inkasovať viac ako 100 mld. CZK.
Do užšieho výberu v tendri na privatizáciu elektroenergetiky postúpili francúzska štátna EdF, španielsko-talianske konzorcium Iberdrola, americko-britské konzorcium NRG Energy/International Power a belgický Electrabel, ktorý už zo súťaže odstúpil. Do ďalšieho kola privatizácie plynárenstva postúpili americký Duke Energy, nemecký E.ON Energie, taliansky Edison Gas, český Gas Invest, konzorcium Gaz de France/Ruhrgas/Snam a ďalšie konzorcium nemeckých firiem RWE Gas a Wintershall, pričom Wintershall neskôr z konzorcia vystúpil. Ukončenie týchto dvoch tendrov je naplánované na 14. decembra.
Medzi vybranými konzorciami tendra na Unipetrol je spojenie firiem Agip, Shell a Conoco, ktorý už drží minoritný podiel v dcérskej spoločnosti Česká rafinérská. Ďalšie dve konzorciá tvoria maďarské spoločnosti MOL a TKV a rakúsky ÖMV spolu s českým Agrofertom. Posledným, samostatným uchádzačom je britská firma Rotch Energy. Predaj Unipetrolu by sa mal uskutočniť v prvom štvrťroku 2002.