Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Šimko je za zníženie daňovej sadzby z príjmu právnických osôb na 22 % už od budúceho roku. Podľa neho by zníženie daňovej sadzby neohrozilo budúcoročný štátny rozpočet a podporilo by malé a stredné podnikanie. Šimko chce svoju myšlienku presadiť prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov k aktuálnej vládnej novele zákona o dani z príjmov, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. Podľa jeho slov by malo takéto výraznejšie zníženie daňovej sadzby zvýšiť zamestnanosť, zlepšiť investičné prostredie a podporiť podnikanie.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vo štvrtok na piatok okrúhlom stole Vlády SR uviedol, že cieľom súčasnej vládnej koalície je znížiť daňovú sadzbu z príjmov právnických osôb na 25 % do konca aktuálneho volebného obdobia. Podľa neho by sa tak Slovensko stalo pre investorov opäť atraktívnejšie.
Šimko chce presadiť tiež zníženie daňovej sadzby z majetkových prírastkov z vládou navrhovaných 40 % na 38 %, pričom daň by sa mala vyrubovať len vtedy, ak ide o majetok pochádzajúci z nezdanených príjmov.
Vládou navrhovaná úprava dane z majetkových prírastkov podľa Šimka porušuje ústavný princíp. „Žiadny zákon totiž neukladá občanom povinnosť viesť evidenciu o svojich príjmoch, okrem podnikateľov, ak títo uplatňujú výdavky na účely dane z príjmov,“ dodal. Nemožno teda od občanov vyžadovať, aby „preukazovali majetkový prírastok“.
Okrem toho poslanec navrhuje zaviesť vládou navrhovanú odpisovú politiku už od januára 2002. Vládny návrh predpokladá účinnosť tohto opatrenia až od roku 2003. Okrem toho chce získať podporu poslancov k tomu, aby sa zrušila súčasná regulácia a umožnilo sa podnikateľom znížiť ich daňový základ o celé výdavky týkajúce sa používania motorových vozidiel.
Poslanci posunuli na 51. schôdzi NR SR do druhého čítania vládny návrh novely zákona o dani z príjmov. Vládny návrh znižuje sadzbu dane pre právnické osoby o 3 percentuálne body na 26 %. Daňová sadzba sa pritom bude každoročne znižovať o 2 percentuálne body až do roku 2006, kedy by sadzba mala dosiahnuť cieľovú úroveň 18 %. Ďalšou zmenou je aj zníženie hraničných daňových sadzieb pre fyzické osoby. Kabinet v novele zákona o dani z príjmov navrhuje aj zníženie daňových pásiem pre fyzické osoby z pôvodných sedem na päť a pokles hraničných sadzieb o 2 a 4 percentuálne body.
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Štefan Šlachta predložil pozmeňovací návrh k vládnej novele zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorým chce dosiahnuť, aby sa daňová sadzba za internetové služby znížila zo súčasných 23 % na 10 %. „Slovensko, ktoré patrí medzi krajiny s najvyšším rastom poplatkov za miestne pripojenie, by sa malo pridať k štátom ako Poľsko a Česká republika, ktoré znížili DPH za internetové služby na úroveň sedem a päť percent,“ povedal vo štvrtok poslanec.
„Zníženie sadzby na 10 % sa odchyľuje od odporúčaní v Príprave asociovaných krajín, ale zisk z akcelerácie informačných technológií do roku 2004, kedy by sme mohli vstúpiť do Európskej únie (EÚ), je veľmi významný,“ dodal. Aj Poľsko a ČR majú podľa neho problémy s plnením odporúčaní EÚ, napriek tomu volili túto úpravu DPH.
Do druhého čítania posunuli zákonodarcovia začiatkom septembra iba vládny návrh novely zákona o DPH, ktorý stanovuje novú úpravu základu dane a zavedenie vrátenia dane zahraničným fyzickým osobám a zahraničným podnikateľom pri vývoze tovaru neobchodného charakteru.