Afganské vládne hnutie Taliban vrátilo Svetovému potravinovému programu – WFP sklad, ktorý v utorok násilne obsadili príslušníci talibanských ozbrojených síl.
Personál WFP musel pod hrozbou násilia opustiť priestory skladu, v ktorom bolo niekoľko tisíc ton obilia.
Vo vyhlásení WFP pre agentúru AP sa uvádza, že momentálne sa robí sumarizácia všetkých zásob, zdá sa však, že sklad je nedotknutý.
Ak ale bude Taliban aj naďalej robiť prekážky pri distribúcii zahraničnej pomoci, hrozí Afganistanu už zakrátko humanitárna katastrofa.
Aj ostatné zahraničné agentúry varujú, že začiatok zimných mesiacov ešte viac skomplikuje situáciu, no akútny hlad už teraz pociťujú státisíce Afgancov. Bombardovanie a celková nestabilita zhoršuje humanitárnu situáciu v krajine.
Medicins Sans Frontiers, ktorá dodáva do Afganistanu najmä lieky, vo vyhlásení uviedla, že niekoľko jej skladov Taliban doslova vyraboval.
Odhaduje sa, že na dovážané potraviny bude počas zimných mesiacov odkázaných až 6 miliónov Afgancov. Zahraničné agentúry budú musieť každý mesiac zabezpečiť minimálne 52 000 ton pšenice.
V budúcich dňoch plánuje WFP dopraviť do krajiny 16 000 ton pšenice a ak sa tento krok podarí, mohla by sa situácia mierne zlepšiť. Jedna vec je však dovoz zahraničnej potravinovej pomoci a druhou je jej veľmi komplikovaná distribúcia.
Svetový potravinový program uvažuje o variante dopravovať najmä do odľahlých oblastí svoje dodávky letecky.
Časť šoférov kamiónov považuje vstup do Afganistanu za krajine riskantný, pričom najväčším problémom sú už spomínané akcie Talibanu, ale aj obavy, že kamióny budú omylom zasiahnuté pri leteckých náletoch. Vzhľadom na katastrofálnu situáciu s potravinami v Afganistane hovorí WFP o tom, že celkové zásoby v porovnaní s reálnymi potrebami sú iba „kvapkou v mori“.
Ďalšia humanitárna organizácia – britský Oxfam konštatuje, že bombardovanie síce nie je jediným faktorom, ktorý komplikuje dodávky potravín, je však „veľmi vážnou príčinou“ týchto komplikácií.
Navyše Taliban požaduje tranzitné poplatky pre konvoje organizované Svetovým potravinovým programom – WFP a platia aj ďalšie reštrikcie, ktoré sa týkajú komunikácie pracovníkov WFP.
Britský premiér Tony Blair však vylúčil zastavenie leteckých náletov, pretože – podľa jeho slov – je práve Taliban najväčšou prekážkou pri odovzdávaní potravín ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú.
Z ďalších dôležitých správ vyberáme :
Aj včera pokračovali letecké nálety na Kábul a Kandahár, prudké boje sa tiež zaznamenali medzi jednotkami Talibanu a Severnej aliancie
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell po príchode do dejiska regionálneho summitu zoskupenia APEC v čínskom Šanghaji
uviedol, že mierové sily Organizácie spojených národov budú zrejme v Afganistane nevyhnutné v čase dezintegrácie Talibanu
Britské ministerstvo zahraničných vecí intenzívne študuje správy, podľa ktorých Taliban uväznil jedného „Američana alebo Brita“
Vodca Talibanu mulla Omar v rozhlasovom posolstve veliteľom svojich ozbrojených síl uviedol, že „Boh je na ich strane vo svätej vojne proti neveriacim“
Sporadická streľba sa včera ozývala na pakistansko-indickej línii v boji o sporné územie Kašmíru.