Európska centrálna banka (ECB) vyjadrila obavy z ekonomickej a fiškálnej politiky budúcich členov Európskej únie, pričom zdôraznila svoju pochybnosť ohľadne schopnosti kandidátskych krajín urýchlene vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ). Prezident ECB Wim Duisenberg povedal, že niektoré kandidátske krajiny zaznamenávajú rizikové fiškálne deficity, pričom apeloval, aby účinnejšie kontrolovali výdavky.
„Hoci celková fiškálna politika je vo väčšine kandidátskych krajín, ktoré sa usilujú o vstup do EÚ, uspokojivá, niektoré krajiny nedávno zaznamenali znepokojujúci vývoj v rámci svojich rozpočtov. Preto je nevyhnutné vyvinúť ďalšie úsilie smerom k fiškálnej konsolidácii,“ povedal Duisenberg na konferencii, pričom konkrétne nemenoval žiadnu z desiatich krajín východnej Európy, ktoré pravdepodobne vstúpia do EÚ v roku 2004. Poľsko, Maďarsko a Česká republika však plánujú na budúci rok značné rozpočtové deficity.
Vyhlásenia prezidenta ECB odzrkadľujú silnejúce obavy centrálnej banky týkajúce sa ekonomík kandidátskych krajín. Analytici povedali, že ECB sa snaží vyvíjať na kandidátov tlak, aby upravili svoju politiku s cieľom vstúpiť do EÚ so zdravou ekonomikou. ECB chce zabrániť, aby sa vstup do menovej únie považoval za jednoduchý a automatický proces. Mnohí odborníci tvrdia, že čiastočnou príčinou oslabovania európskej meny od jej zavedenia sú obavy z budúceho vstupu chudobnejších a menej rozvinutých postkomunistických krajín do EMÚ.