ČLÁNOK




Stredoeurópski výrobcovia liekov riešia problémy rozdielne
17. októbra 2001

Najväčšie stredoeurópske farmaceutické spoločnosti v súčasnosti čelia oslabovaniu cien ich akcií, pričom každá z nich pristupuje rozdielne k riešeniu problému, ako zabezpečiť pre svojich investorov väčšie hodnoty. Prostredníctvom mnohých opatrení od zvyšovania výdavkov na výskum a vývoj cez akvizície až po spätné nákupy vlastných akcií sa firmy snažia zvýšiť hodnotu svojich akcií s cieľom zmierniť negatívne vplyvy útlmu svetovej ekonomiky.

Najväčšia stredoeurópska farmaceutická firma, ktorou je chorvátska Pliva, požiada budúci mesiac svojich akcionárov o zrušenie 1,6 mil. akcií, čo predstavuje 8 % ich celkového počtu, s cieľom zvýšiť ich cenu. Taktiež odpíše štátne dlhy za lieky, ktoré dodala štátnemu zdravotníckemu systému. Analytici povedali, že tieto opatrenia sú rozumné, avšak nie sú použiteľné pre všetky vedúce farmaceutické firmy regiónu. Podľa analytikov nie je spomínaný spôsob spätného odkúpenia vlastných akcií niečím, čo by uskutočnili maďarské farmaceutické firmy, teda aspoň v blízkej dobe. Maďarské spoločnosti ako Richter a Egis sa domnievajú, že väčšie výnosy im prinesú investície do budúcich aktivít.

Ceny akcií spoločnosti Richter, ako aj slovinských firiem Krka a Lek sa v poslednej dobe pohybujú pod úrovňami z konca minulého roku. Egis si počína úspešnejšie, pričom jeho akcie zaznamenali v porovnaní s koncom minulého roku rast o 7 %, avšak akcie Pliva utrpeli pád o viac ako 20 % v súvislosti s nedávnymi prípadmi úmrtí pacientov v Chorvátsku. Analytici sa však domnievajú, že stiahnutie akcií z trhu neznamená, že Pliva nie je schopná investovať, pričom poukazujú na značné výdavky firmy na výskum a vývoj a na nedávnu akvizíciu nemeckej firmy AWD Pharma. Maďarské farmaceutické spoločnosti však „sedia na peniazoch“ a slovinské sú vo fáze expanzie.

Slovinské farmaceutické firmy expandujú svojim vlastným spôsobom, Lek prostredníctvom akvizícií a Krka pomocou investícií na zelenej lúke. Lek nedávno získal majoritný podiel v poľskej firme Argon po tom, ako kúpil 90 % rumunskej spoločnosti PharmaTech. Taktiež buduje priestory pre výskum a vývoj. Krka má záujem o produkciu v Rusku, pričom uvažuje o začatí výroby v tejto krajine na jar budúceho roku. Na konci tohto mesiaca otvorí ďalší svoj závod v Poľsku. Maďarský Richter otvoril nový závod neďaleko Moskvy v hodnote 18 mil. USD, pričom poľské úrady ho vybrali pre akvizíciu lokálnej farmaceutickej firmy. Hoci Egis zatiaľ nemá k dispozícií žiadne okamžité investičné plány, taktiež uvažuje s produkciou v Rusku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS