Najpesimistickejšie vidia ďalší hospodársky rozvoj spomedzi krajín strednej Európy (SE) v nasledujúcich dvanástich mesiacoch Slováci, kde viac ako polovica obyvateľov očakáva v budúcom roku zhoršenie ekonomickej situácie. Naopak, najoptimistickejšie sa na budúcnosť pozerajú Česi, pričom optimistami sú už dlhodobo skôr mladí ľudia, muži, ľudia s vyšším vzdelaním a študenti. Vyplýva to z medzinárodnej porovnávacej štúdie Spotrebiteľský barometer uskutočnenej v júli tohto roka v ČR, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a na Slovensku vždy na reprezentatívnej vzorke 1000 náhodne vybratých respondentov vo veku 15 až 79 rokov.
O zlepšení hospodárskej situácie v ČR v nasledujúcom roku je presvedčených 31 % opýtaných, zatiaľčo v Rakúsku 21 %, na Slovensku 10 %, v Nemecku 9 % a v Poľsku len 7 % občanov. V Poľsku zhoršenie ekonomickej situácie predpokladá 47 % obyvateľov. V Nemecku sa takmer polovica opýtaných domnieva, že sa hospodárska situácia nezmení.
Väčšina Nemcov, Rakúšanov i Čechov hodnotí rovnako svoju súčasnú finančnú situáciu oproti stavu pred rokom. Väčšina Slovákov (55 %) i Poliakov (51 %) však považuje svoju súčasnú finančnú situáciu oproti minulému roku za horšiu. Výskum sa snažil tiež zistiť pravdepodobnosť zaobstarania si automobilov v
nasledujúcich dvoch rokov. Najviac jeho nákup plánujú Nemci (27 %), potom Rakúšania (24 %), s výrazným odstupom nasledujú Česi (12 %), Slováci (8 %) a Poliaci (5 %).