Otázkou posunutia „closing day“ vo Všeobecnej úverovej banke, a.s. (VÚB) sa budú koncom budúceho týždňa zaoberať predstavitelia VÚB, jej nového majoritného vlastníka IntesaBci, Fondu národného majetku (FNM), Ministerstva financií SR a privatizačných poradcov. Hlavným problémom je, že ItesaBci doteraz nezískala na kúpu akcií VÚB povolenie talianskej centrálnej banky. Informoval o tom hovorca ministerky financií Peter Papanek Closing day je dňom, keď nový investor zaplatí za akcie a stáva sa akcionárom.
Prvých 10 % kúpnej ceny za 68,58 % akcií VÚB IntesaBci uhradila deň po podpise zmluvy. Zvyšok mala previesť po splnení všetkých podmienok do 20. októbra, tento termín sa však zrejme posunie. Po zaplatení celej sumy zostanú na účte viazané prostriedky vo výške 3,45 mld. Sk, čo predstavuje 20 % z kúpnej ceny. Uvoľnenie je podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu viazané podobne ako v prípade predaja akcií Slovenskej sporiteľne na výsledky hĺbkového auditu v banke. Ak budú výsledky auditu vykonaného investorom priaznivé, štát môže získať celú viazanú sumu, v opačnom prípade to môže byť len jej časť. Podľa Kojdu budú takto získané prostriedky použité s najväčšou pravdepodobnosťou na výplatu dlhopisov FNM. Cena za štátny podiel je 17,263 mld. Sk.
Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, fond by sa mal na budúci týždeň zaoberať zvýšením objemu prostriedkov na vyplácanie dlhopisov. V súčasnosti na tieto účely uvoľňuje 250 mil. Sk týždenne. V prípade neskoršieho získania financií z predaja akcií VÚB bude fond podľa Lesajovej musieť obmedziť plánované platby určené napríklad rezortu zdravotníctva alebo Železniciam SR. Hovorkyňa FNM pripomenula že postup podľa ktorého fond môže uprednostniť vyplácanie dlhopisov schválil aj parlament.
IntesaBci podpísala zmluvu o kúpe majoritného podielu akcií VÚB 4. júla. Spolu s ňou podpísala aj zmluvu o kúpe 25,89-percentného podielu Slovenskej konsolidačnej, za rovnakých podmienok ako podiel štátu. Cena tohto podielu dosiahla 150,7 mil. eúr. IntesaBci už požiadala Ministerstvo financií SR o spätné odkúpenie reštrukturalizačných dlhopisov v objeme 9,1 mld. Sk. Štát by mal za tieto cenné papiere, ktoré banka získala do svojho portfólia v rámci reštrukturalizácie úverového portfólia, zaplatiť do polovice budúceho roka.