Nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu pre rok 2001 sa stali traja Američania. Kalifornský profesor ekonómie George Akerlof, bývalý dekan Harvardskej a Stanfordskej univerzity Michael Spense a profesor ekonómie, obchodu a medzinárodných vzťahov na Kolumbijskej univerzite Joseph Stiglitz dostali cenu za analýzu na tému ako funguje trh, ak niekto vie viac ako ostatní. Informovala o tom v stredu Švédska kráľovská akadémia vied.
Američania si rozdelia cenu vo výške 1 mil. USD. Vo vyhlásení akadémie sa uvádza, že počas 70-tych rokov tohtoroční nositelia ceny položili základy pre všeobecnú teóriu trhov s asymetrickými informáciami. Asymetrické informácie na trhu znamenajú, že napríklad manažéri a členovia správnej rady podniku vedia o ziskovosti firmy viac ako akcionári. Rovnako tí, čo si požičiavajú, vedia o svojich vyhliadkach splátok viac ako veritelia. Príspevky Američanov formovali základy modernej informačnej ekonomiky.
Nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu pre rok 2000 sa stali americkí ekonómovia James Heckman a Daniel McFadden za rozvoj teórie a metód štatistických analýz správania sa jednotlivca a domácností. Pred Američanmi sa v roku 1999 stal nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu Kanaďan Robert Mundell, ktorého výskum monetárnej a fiškálnej politiky pri rôznych režimoch výmenných kurzov vytvoril priestor na vytvorenie Európskej menovej únie.