ČLÁNOK




V rámci expanzie v strednej Európe vedie zatiaľ Maďarsko
11. októbra 2001

Maďarské firmy hľadajú obchodné príležitosti v zahraničí v oblasti ropného priemyslu, bankovníctve, ale aj v hotelovom sektore. Rastový potenciál maďarského trhu s 10 miliónmi zákazníkov je totiž obmedzený. Maďarsko z väčšej časti dokončilo privatizáciu rýchlejšie ako ostatné krajiny strednej Európy, a mohlo sa tak ekonomicky otvoriť svetu skôr ako iní uchádzači o vstup do Európskej únie.

Túto výhodu však Maďarsko môže mať podľa analytikov len niekoľko rokov. Potom ho totiž v privatizácii dobehne Poľsko, Česká republika a ďalšie štáty regiónu. „Maďarsko si počiatočné výhody uchová a maďarské firmy budú investovať v susedných krajinách,“ povedal Tamas Pletser, analytik Erste Bank Investment. „Ale som si istý, že sa to začne vyvíjať opačným smerom.“ Privatizáciu v Maďarsku z väčšej časti dokončili v polovici 90-tych rokov, pričom Poľsko, ČR a Slovensko ešte stále aktíva odpredávajú.

Zatiaľ najväčšou nadnárodnou transakciou bola kúpa 36,2-percentého podielu v slovenskej rafinérii Slovnaft ropnou a plynárenskou skupinou MOL za 262 mil. USD. Maďarský výrobca kachličiek Zalakeramia ako jeden z prvých kúpil chorvátsku firmu Inker a v roku 1997 aj rumunský Cesarom. Maďarský prevádzkovateľ hotelov Danubius kúpil českú sieť Léčebné Lázně, chemická skupina BorsodChem získala českého výrobcu anilínu MCHZ. Systémový integrátor Synergon získal v ČR spoločnosť Infinity. O podobných aktivitách v bankovom sektore svedčí dokončovaná transakcia medzi slovenskou bankou IRB a maďarskou obchodnou bankou OTP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS