Nočné útoky na ciele afganského vládneho hnutia Taliban prinesú pravdepodobne na svetové trhy ďalšie riziká. Trhy očakávali vojenskú odvetu po teroristických útokoch. Neistota ohľadne načasovania a trvania vojenskej operácie, ako aj otázky ohľadne jej úspechu, držali svetové trhy v obavách.
„Bude ťažké pre trh interpretovať tento druh operácie,“ povedal ekonóm David Jones zo spoločnosti Aubrey J. Lanston. „Veľa bude závisieť od toho, aký smer naberú ďalšie udalosti,“ dodal.
Situáciu na Wall Street bude komplikovať aj „poloprázdninový“ status pondelka. Kým akciové trhy budú v prevádzke, množstvo podnikov zostane zavretých kvôli pamätnému dňu „the Columbus Day“. Zavreté zostanú aj trhy s dlhovými finančnými nástrojmi.
Mnoho dílerov si možno vezme voľný deň, čo môže viesť k nižším objemom obchodov. Nižší objem zvyšuje váhu jednotlivých transakcií a môže mať za následok vyššiu volatilitu trhu. Ako na americkú odvetu zareaguje Wall Street, zostáva preto pre investorov veľkou neznámou.
Európske burzové trhy začnú pondelkové obchodovanie po nedeľných amerických odvetných úderoch na Afganistan s investormi dobre pripravenými na udalosti nasledujúce po septembrových teroristických útokoch na USA. „Trh predpokladal odvetu Američanov. Z historického hľadiska je chápaná pozitívne, ako začiatok konca,“ povedal ekonóm Merrill Lynch Richard Turnill. Aj keby trh zareagoval v úvode pondelkového obchodovania negatívne, tento stav nebude podľa investorov dlho trvať.
V časoch neistoty stúpa podľa Turnilla riziková prirážka a ľudia sa sústreďujú na bezpečnejšie aktíva. Správanie trhu sa bude v najbližších dňoch riadiť vo väčšej miere správami spoločností ako vývojom vojenskej akcie. Nálade na trhoch nepomôžu napríklad nedeľné správy o nesolventnom vlastníkovi a prevádzkovateľovi britskej železničnej siete Railtrack Plc, ktorému vláda odmietla žiadosť o štátnu pomoc. Náladu ovplyvní aj skutočnosť, že švajčiarska letecká spoločnosť Swissair sa stále snaží získať zdroje na udržanie prevádzky.
Najdôležitejšie európske akciové indexy sa vyšplhali späť na úrovne zaznamenané pred septembrovými útokmi na USA napriek nepriaznivým podnikovým správam a napriek tomu, že investori si stále nie sú istí zdravím americkej ekonomiky. Centrálne banky ostávajú v pozore v súvislosti so stavom svetovej ekonomiky aj po tom, ako zosúladené znižovanie úrokových sadzieb po útokoch v USA pomohlo vrátiť trhom dôveru. Investori v súčasnosti čakajú na tohtotýždňové zasadanie Európskej centrálnej banky a s tým súvisiace správy o zmenách v monetárnej politike, ako aj na údaje o maloobchodných tržbách v USA. „Vplyv útokov na USA môže odložiť dosiahnutie dna vo výsledkoch spoločností o kvartál. Očakávame dosiahnutie dna v úvode budúceho roka a pád trhov na dno môže prísť ešte pred tým,“ povedal Turnill.
Ekonómovia sa vyjadrili aj k vplyvu amerických útokov na cenu ropy. „Veľký rozdiel v porovnaní s vojnou v Zálive spočíva v tom, že operácia Púštna búrka spôsobila rast cien ropy na 45 USD za barel. K tomu sa teraz v žiadnom prípade neblížime a cena ropy by sa musela zvýšiť na 30 USD za barel, aby sa trh znepokojil,“ povedal Turnill. Afganistan nie je významným producentom ropy, ale Turnill vidí riziko v zmene súčasnej situácie na arabskú vojnu, čo však nepovažuje za pravdepodobné. Futures ropy Brent zatvárali v piatok v Európe pod 22 USD za barel.
Podľa šéfa pre európske akcie spoločnosti Standard Life Stuarta Frasera sa trhy dali do pohybu a sledujú ekonomické aspekty situácie, sledujú podnikové hľadisko a vládne výdavky. Dopad nebude podľa neho taký veľký ako v prípade útokov na Irak v roku 1991. „Akcie sa môžu zdať v porovnaní s dlhopismi lacné, ale musíme najprv zažiť najhoršie ekonomické čísla a zažiť zotavenie pred tým, ako trhy začnú rásť,“ povedal Fraser.
Vojenská operácia voči Afganistanu pod vedením USA a Veľkej Británie by mala podľa očakávaní analytikov rozkolísať v pondelok kapitálové trhy na celom svete. Nápor investorov na takzvané bezpečné prístavy by mal mať za následok v prvom momente prebytok hotovostných prostriedkov na peňažných trhoch. To bude znamenať zníženie výnosov z krátkodobých dlhových nástrojov na nové minimá, zatiaľ čo kurz dolára by mal kopírovať vývoj cien akcií. Ako tvrdia analytici, ceny ropy, ktoré citlivo reagujú na vojenské konflikty, by mali pravdepodobne rásť.
Dosah americkej vojenskej operácie bude pritom predovšetkým závisieť od jej výsledkov. „Nejde o až tak šokujúcu udalosť, ktorá by vyvolala na trhu zmätok. Rozhodujúce však bude, čo sa udeje v nadchádzajúcich dňoch,“ povedal ekonóm Anthony Karydakis z inštitúcie Banc One Capital Markets z Chicaga. Karydakis očakáva celoplošné oslabenie trhov, pričom kľúčový americký index Dow Jones industrial average by mal podľa neho stratiť v pondelok pri otvorení burzy 200 až 300 bodov, resp. 3 percentá.
Investori však vidia z časového hľadiska priestor na zotavenie, podobne, ako tomu bolo počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Použitie sily voči Afganistanu môže totiž uvoľniť časť neistoty a napätia, ktoré znepokojovalo globálne trhy v posledných týždňoch. „Zdá sa, že posledné udalosti eliminujú časť neistoty,“ povedal šéf oddelenia analýz Alan Ruskin z newyorskej spoločnosti 4Cast Ltd. „Index Dow Jones môže vzrásť o 100 bodov, pretože nálety na Afganistan odstránia neistotu, za predpokladu, že vo vojenskej stratégii nič nezlyhalo,“ dodal. Po obnovení obchodovania na amerických dlhopisových trhoch v utorok po pondelkovom voľnom dni „the Columbus Day“ dopyt po najlikvidnejšich krátkodobých dlhopisoch stlačí podľa analytikov výnos z Treasury notes približne na 2,5 % z piatkového záveru 2,7 %.
Z dlhodobého hľadiska zostáva otázkou pre odborníkov, či americké útoky na Afganistan vyvolajú novú vlnu teroristických úderov proti USA a spojencom. Ekonómovia sa pritom už po 11. septembri takmer jednomyseľne zhodli, že ekonomika USA smeruje do recesie. „Nemyslím si, že existuje niečo, čo by mohlo výrazne prekvapiť trhy. Otázkou pre väčšinu z nás je, kam smerujeme, a to nie je veľmi jasné,“ povedal spolumajiteľ spoločnosti Foreign Exchange Analytics David Gilmore. „Operácia zrejme vyvolá nové teroristické útoky voči USA a ja nedokážem odhadnúť, ako sú spoločnosť a trhy pripravené novej situácii čeliť,“ skonštatoval.