Akciové trhy prežívali v poslednom týždni rozporuplné dni. Na jednej starne bola pretrvávajúca nervozita a obavy pred blížiacim sa obdobím ohlasovania výsledkov spoločností za tretí kvartál, na druhej starne tu boli niektoré viac ako príjemné prekvapenia na poli makrodát. Výsledkom týchto protikladných síl bol tento krát tu viac tu menej presvedčivý rast. Ten bol výrazný hlavne v technologickom sektore, ktorý našiel výraznú oporu v dobrých správach s Cisco a Dell. Druhým víťazom posledných dní sú európske akciové trhy, ktorým sa podarilo zmazať takmer všetky straty zaznamenané po 11. septembri.
Najlepšími správami týždňa boli z pohľadu akciových trhov NAPM indexy, zostavované na základe odpovedí nákupných managerov. V pondelok bol oznámený NAPM index výroby. V septembri tento síce klesol z 47,9 na rovných 47, skutočnosť však v tomto prípade bola lepšia ko očakávania, ktoré hovorili o poklese na 45,5. Pravá bomba vak prišla v sterdu, kedy bol oznámený NAPM služieb. Tento v septembri vyskočil z 45,5 na 50,2 čím sa dostal na kritickú hranicu 50 bodov, oddeľujúcemu pokles od rastu.
V priebehu týždňa zasadal FED a podľa očakávaní znížil sadzby o 50 bodov na 2,5%. táto správa však nemala na akcie zásadnejší vplyv, keď trh čaká skôr na to, kedy sa – konečne – prejaví vplyv dramatickej série znižovaní uskutočnených v tomto roku. Nevýrobný NAPM ako indikátor prvej výstrahy, merajúci očakávania a nie ekonomickú realitu môže a nemusí byť prvým signálom zásadnejšieho oživenia.
Zlou správou týždňa bol vývoj nezamestnanosti. Nárast poberateľov príspevkov v nezamestnanosti je potvrdením predošlých správ hovoriacich o poklese výkonnosti a jeho najhorším dôsledkom môže byť ďalšie zníženie ochoty ľudí míňať peniaze.
Novou a zatiaľ ťažko zaraditeľnou je správa o pláne Bushovej administratívy naliať do ekonomiky na celkových 135 mld USD. Iba ťažko sa pri prvom počutí vyhnúť asociovaní s plánmi socialistov v okolitých krajinách. Pri bližšom pohľade sa však zdá, že hlavným spôsobom podpory ekonomiky bude znižovanie daní, čo má ďaleko od socialistického prerozdeľovania. Isté však je, že dôsledkom tohto kroku bude zhoršenie nedávno ešte výrazne plusového amerického rozpočtu. Zvýšenie výdavkov na obranu spolu s výdavkami na rekonštrukčné práce, s daňovými reformami a v neposlednom rade i s nízkymi sadzbami by však mali vytvoriť podmienky pre výrazné oživenie americkej ekonomiky v roku 2002.