Euro má za sebou viac než úspešný týždeň. Päť obchodných dní mu prinieslo zisk takmer 4 centov voči americkej mene. Pritom len v Pondelok tento týždeň prišiel v priebehu niekoľkých hodín dolár o takmer celý cent voči spoločnej európskej mene, keď sa dlho očakávaná technická stabilizácia dostavila až na hranici 98 centov za euro. Pohyb kurzu dolára momentálne pripomína „jednosmernú“ premávku. Pokiaľ pokračujúci pokles amerických akciových trhov pomôže euru zdolať hranicu 0,98 EUR/USD, mohlo by to znamenať posun až na 0,9864 EUR/USD. Priblíženie sa hranici parity tak podľa mnohých môže prísť skôr, než by sa mnohí pred týždňom nazdali.
Napriek mnohým silným vyhláseniam zo strany európskych predstaviteľov netreba zabúdať, že euro stale vymazáva svoje historické straty voči americkému doláru, voči ktorému sa pri svojom uvedení začalo obchodovať na úrovni 1,17 EUR/USD. Navyše, oslabenie kurzu dolára, ktoré bolo vzhľadom na rastúcu nerovnováhu vývoja bežného účtu platobnej bilancie USA otázkou času, bude mať pre americkú ekonomiku odhliadnuc od rizika importovanej inflácie skôr priaznivé dopady. Práve naopak, oslabujúci dolár spôsobí viac vrások v Európe a Japonsku, ktorých ekonomiky sú vo výraznejšej miere závislé od exportu, inými slovami, od oživenia amerického dopytu. Aj preto v týchto dňoch zo strany amerického ministra financií O’Neila možno počuť chladnokrvné vyjadrenia o kurze ako výsledku trhových síl, kdežto na strane japonskej centrálnej banky pokračuje úsilie intervenciami zabrániť posilňovaniu Jenu. Ten posilnil voči doláru v pondelok až k úrovni 121 jenov za dolár, na ktorej sa opäť aktívnymi nákupmi dolárov objavila Bank of Japan. Jej intervenčné úsilie však malo veľmi krátku životnosť: intervenciami oslabila kurz až na 122,5 jenov za dolár, prakticky v priebehu pár hodín však oslabovanie dolára pokračovalo a kurz jenu sa dostal opäť pod hranicu 121,5 JPY/USD.
Čo by mohlo spomaliť túto „jednosmernú“ premávku oslabujúceho dolára? V prvom rade stabilizácia amerických akciových trhov, ktoré zo dňa na deň strácajú dôveru investorov. Napriek tohtoročnému poklesu cien akcií je ich relatívna cena vzhľadom k ziskom stale vyššia ako na väčšine akciových trhov v Európe či Japonsku. Čo však horšie, odlevu investícií z amerických akciových trhov prispieva aj jav, pre ktorý sa zažilo označenie „Enronitída“: investori vo čoraz väčšej miere strácajú dôveru k vykazovaným výsledkom verejne obchodovaných spoločností. V dôsledku toho strácajú relatívny význam aj údaje o pomere ceny akcie k ziskom jej firmy. Aj mierny rast hlavných akciových indexov v úvode pondelkového obchodovania na amerických trhoch prispel ku korekcii kurzu EUR/USD smerom k 97,44 centov za euro.
Negatívny sentiment týchto dní tak opäť prispieva rastu cien zlata, švajčiarskeho franku (ten v pondelok prvý krát od roku 1999 posilnil až na úroveň 1,50 CHF/USD) a optimizmu turistov smerujúcich do Karibiku či iných krajín, pre ktoré je referenčným kurzom americký dolár. Ten sa v závere pondelkového obchodovania na slovenskom medzibankovom trhu obchodoval za 45,50 Sk.