ČLÁNOK




3. summit OPEC-u sa konal po 47 rokoch
20. novembra 2007

3. summit OPEC-u sa konal po 47 rokoch


 


Ropný kartel chce vytvoriť  špeciálny fond v hodnote 750 miliónov USD na podporu výskumu v oblasti energie, životného prostredia, a hlavne na boj proti klimatickým zmenám


 


Dvojdňový summit OPEC-u sa konal počas minulého víkendu v saudskoarabskom Rijáde, po 47-ročnej prestávke. Uskutočnil sa v čase, keď ceny ropy na svetových trhoch sú na permanentnom vzostupe a lámu rekordy približujúce sa k 100 USD/b. Summit, ktorý sa zameriaval na tri dimenzie: 1. zabezpečiť dodávky ropy, 2. podpora tempa svetového ekonomického rastu a 3. ekologické využívanie ropy, bol sprevádzaný menšími rozpormi, najmä v prípravnej  fáze summitu medzi Iránom a najväčším producentom kartelu Saudskou Arábiou, najmä v súvislosti s postojom kartelu voči situácii týkajúcej sa pokračujúceho znehodnote­nia dolára. Túto otázku inicioval Irán a Saudská Arábia ju odmietla (podľa Aljazeera.net). Podľa iránskeho prezidenta, tlaky na trhy s ropou sú umelo vytvorené a ceny ropy sú nižšie, ako jej reálna hodnota. Summit sa nevyhol ani politickým otázkam, keď venezuelský prezident Hugo Chávez vo svojom príhovore na summite upozornil na možnosť zvýšenia ceny ropy na 200 USD/b., ak zaútočia USA na Irán. Na druhej strane, saudskoarabský kráľ apeloval na svet, aby nebola ropa použitá ako nástroj konfliktov. Ďalej vyhlásil, že sa vytvorí  špeciálny fond v hodnote  750 mil. USD na podporu výskumu v oblasti energie, životného prostredia, a hlavne na boj proti klimatickým zmenám. Do tohto fondu chce Saudská Arábia prispieť sumou 300 miliónov USD,  po 150 miliónov dolárov prisľúbili Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Katar.


 


OPEC nezvýši produkciu


 


Svet, teda aspoň krajiny importujúce ropu očakával, že na summite OPEC rozhodne o zvýšení produkcie ropy. K takémuto rozhodnutiu na summite nedošlo, keď ministri energie členských krajín OPEC-u vyhlásili, že zvýšenie produkcie ropy momentálne nie je potrebné a dodali, že na rast cien ropy na svetových trhoch vplývajú faktory, ktoré nie sú ovplyvniteľné OPEC-om, ktorá má 40 %-ný podiel na svetovej ponuke ropy. Podľa odhadov EIA príjmy z ropy OPEC-u dosiahnu v tomto roku 658 mld. USD a 762 mld. USD v budúcom roku.


 


Aká je adekvátna cena ropy?


 


Podľa expertov z oblasti energie terajšia cena ropy je stále pod jej reálnou cenou z roku 1980. Nominálna cena ropy je síce vysoká, ale cena ropy by mala byť 110 USD/barel, aby sa vyrovnala reálnej cene z roku 1980. Treba tu pripomenúť, že cena 1 barelu americkej ľahkej ropy (WTI) sa vyšplhala minulú  stredu /14. 11. 2007/  na 98,62 dolárov (barel = 159 litrov). Ponuka surovej ropy na trhu je dostatočná. Najväčší problém spočíva v tom, že je nedostatok rafinérskych kapacít a existujúce rafinérie nedisponujú novými technológiami na ponuku ropných produktov s požadovanými vlastnosťami. Existujúce rafinérie so zastaralou technológiou sa orientovali na nákup ľahkej ropy, aby mohli ponúknuť požadované ropné produkty, následkom čoho sa zvýšil dopyt po ľahkej rope, ktorá tvorí 25 % celkovej svetovej produkovanej ropy, čo viedlo k zvýšeniu jej ceny a ceny ostatných druhov ropy. V súčasnosti cenový rozdiel medzi ľahkou ropou a ostatnými druhmi ropy je historicky najväčší.


 


Obadi Saleh


/autor je pracovníkom Ekonomického ústavu SAV/


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS